TRZ Spring 10K

Frewsburg, NY
April 6, 2019

Results Data Courtesy of:  RunSignUp
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups      Age Graded Overall
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace         InGroup      InSex    AGtime   AGpct  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Shawn Wiler       Columbus, PA       0:35:23  0:11:23     1/M20-29        1/M    0:35:23  75.51% 
    2. Richard Morton    Jamestown, NY      0:40:40  0:13:05     1/M30-39        2/M    0:40:08  66.57% 
    3. Adam Rowe         Ripley, NY         0:41:36  0:13:23     2/M30-39        3/M    0:40:38  65.74% 
    4. Greg Brink        Jamestown, NY      0:41:52  0:13:29     1/M50-59        4/M    0:37:14  71.76% 
    5. Joe Campbell      Silver Creek, NY   0:43:00  0:13:50     1/M60-69        5/M    0:34:23  77.71% 
    6. Tom Rankin        Jamestown, NY      0:46:05  0:14:50     2/M50-59        6/M    0:40:17  66.31% 
    7. Brooke Adams      Randolph, NY       0:47:12  0:15:12     1/F30-39        1/F    0:47:12  64.27% 
    8. Judy Porpiglia    Sinclairville, NY  0:47:25  0:15:16     1/F40-49        2/F    0:42:28  71.44% 
    9. Paul Rhinehart    Falconer, NY       0:47:29  0:15:17     1/M40-49        7/M    0:42:35  62.74% 
   10. Cory Feneran      Falconer, NY       0:49:33  0:15:57     2/M40-49        8/M    0:46:40  57.26% 
   11. Jeff Carlson      Jamestown, NY      0:50:23  0:16:13     2/M60-69        9/M    0:39:09  68.24% 
   12. Tim Gribbin       Buffalo, NY        0:50:39  0:16:18     3/M60-69       10/M    0:39:44  67.23% 
   13. Holly Griffith    Kennedy, NY        0:50:50  0:16:22     2/F30-39        3/F    0:50:29  60.09% 
   14. Jason Ruhlman     Frewsburg, NY      0:50:59  0:16:25     3/M40-49       11/M    0:48:01  55.65% 
   15. Sherri McCall     Bemus Point, NY    0:51:21  0:16:32     2/F40-49        4/F    0:47:03  64.47% 
   16. Robert Aucoin     Randolph, NY       0:51:29  0:16:34     3/M30-39       12/M    0:51:11  52.20% 
   17. R.G. Whitchey     Lakewood, NY       0:51:34  0:16:36     4/M60-69       13/M    0:41:37  64.20% 
   18. Lexi Schosek      Jamestown, NY      0:52:53  0:17:01     3/F30-39        5/F    0:52:53  57.36% 
   19. Cindy Steele      Falconer, NY       0:53:21  0:17:10     1/F50-59        6/F    0:47:13  64.25% 
   20. Alicia Ekstrom    Falconer, NY       0:53:21  0:17:10     4/F30-39        7/F    0:53:21  56.86% 
   21. Michael Ekstrom   Falconer, NY       0:55:13  0:17:46     4/M30-39       14/M    0:55:02  48.55% 
   22. Tim Hewitt        Kennedy, NY        0:58:41  0:18:53     3/M50-59       15/M    0:49:07  54.40% 
   23. Kristen Darr      Jamestown, NY      1:01:59  0:19:57     5/F30-39        8/F    1:01:21  49.44% 
   24. Amanda Johnson    Warren, PA         1:02:35  0:20:09     1/F20-29        9/F    1:02:35  48.47% 
   25. Nichelle Carlberg Frewsburg, NY      1:14:19  0:23:55     6/F30-39       10/F    1:12:57  41.58% 
   26. Mary Nelson       Jamestown, NY      1:14:48  0:24:05     1/F60-69       11/F    0:53:38  56.56% 



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Women 20-29
-----------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
-----------------------------------------------------------------------------
    1. Amanda Johnson    Warren, PA          1:02:35   0:20:09     24     9/F
 
 
 
Women 30-39
-----------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
-----------------------------------------------------------------------------
    1. Brooke Adams      Randolph, NY        0:47:12   0:15:12      7     1/F
    2. Holly Griffith    Kennedy, NY         0:50:50   0:16:22     13     3/F
    3. Lexi Schosek      Jamestown, NY       0:52:53   0:17:01     18     5/F
    4. Alicia Ekstrom    Falconer, NY        0:53:21   0:17:10     20     7/F
    5. Kristen Darr      Jamestown, NY       1:01:59   0:19:57     23     8/F
    6. Nichelle Carlberg Frewsburg, NY       1:14:19   0:23:55     25    10/F
 
 
 
Women 40-49
-----------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
-----------------------------------------------------------------------------
    1. Judy Porpiglia    Sinclairville, NY   0:47:25   0:15:16      8     2/F
    2. Sherri McCall     Bemus Point, NY     0:51:21   0:16:32     15     4/F
 
 
 
Women 50-59
-----------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
-----------------------------------------------------------------------------
    1. Cindy Steele      Falconer, NY        0:53:21   0:17:10     19     6/F
 
 
 
Women 60-69
-----------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
-----------------------------------------------------------------------------
    1. Mary Nelson       Jamestown, NY       1:14:48   0:24:05     26    11/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Men 20-29
---------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------
    1. Shawn Wiler       Columbus, PA       0:35:23  0:11:23      1     1/M
 
 
 
Men 30-39
---------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------
    1. Richard Morton    Jamestown, NY      0:40:40  0:13:05      2     2/M
    2. Adam Rowe         Ripley, NY         0:41:36  0:13:23      3     3/M
    3. Robert Aucoin     Randolph, NY       0:51:29  0:16:34     16    12/M
    4. Michael Ekstrom   Falconer, NY       0:55:13  0:17:46     21    14/M
 
 
 
Men 40-49
---------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------
    1. Paul Rhinehart    Falconer, NY       0:47:29  0:15:17      9     7/M
    2. Cory Feneran      Falconer, NY       0:49:33  0:15:57     10     8/M
    3. Jason Ruhlman     Frewsburg, NY      0:50:59  0:16:25     14    11/M
 
 
 
Men 50-59
---------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------
    1. Greg Brink        Jamestown, NY      0:41:52  0:13:29      4     4/M
    2. Tom Rankin        Jamestown, NY      0:46:05  0:14:50      6     6/M
    3. Tim Hewitt        Kennedy, NY        0:58:41  0:18:53     22    15/M
 
 
 
Men 60-69
---------------------------------------------------------------------------
Place  Name              Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------
    1. Joe Campbell      Silver Creek, NY   0:43:00  0:13:50      5     5/M
    2. Jeff Carlson      Jamestown, NY      0:50:23  0:16:13     11     9/M
    3. Tim Gribbin       Buffalo, NY        0:50:39  0:16:18     12    10/M
    4. R.G. Whitchey     Lakewood, NY       0:51:34  0:16:36     17    13/M



Top of Page








Age Graded Overall       Men - Age Groups       Women - Age Groups       Overall Finish Order
-------------------------------------------------------------------------
AGPlace  Name                AGtime    AGpct    Age    Time      Place   
-------------------------------------------------------------------------
      1. Joe Campbell        0:34:23   77.71%     62   0:43:00       5 
      2. Shawn Wiler         0:35:23   75.51%     24   0:35:23       1 
      3. Greg Brink          0:37:14   71.76%     50   0:41:52       4 
      4. Judy Porpiglia      0:42:28   71.44%     49   0:47:25       8 
      5. Jeff Carlson        0:39:09   68.24%     65   0:50:23      11 
      6. Tim Gribbin         0:39:44   67.23%     64   0:50:39      12 
      7. Richard Morton      0:40:08   66.57%     36   0:40:40       2 
      8. Tom Rankin          0:40:17   66.31%     52   0:46:05       6 
      9. Adam Rowe           0:40:38   65.74%     38   0:41:36       3 
     10. Sherri McCall       0:47:03   64.47%     47   0:51:21      15 
     11. Brooke Adams        0:47:12   64.27%     30   0:47:12       7 
     12. Cindy Steele        0:47:13   64.25%     50   0:53:21      19 
     13. R.G. Whitchey       0:41:37   64.20%     61   0:51:34      17 
     14. Paul Rhinehart      0:42:35   62.74%     49   0:47:29       9 
     15. Holly Griffith      0:50:29   60.09%     35   0:50:50      13 
     16. Lexi Schosek        0:52:53   57.36%     30   0:52:53      18 
     17. Cory Feneran        0:46:40   57.26%     43   0:49:33      10 
     18. Alicia Ekstrom      0:53:21   56.86%     30   0:53:21      20 
     19. Mary Nelson         0:53:38   56.56%     66   1:14:48      26 
     20. Jason Ruhlman       0:48:01   55.65%     43   0:50:59      14 
     21. Tim Hewitt          0:49:07   54.40%     57   0:58:41      22 
     22. Robert Aucoin       0:51:11   52.20%     34   0:51:29      16 
     23. Kristen Darr        1:01:21   49.44%     36   1:01:59      23 
     24. Michael Ekstrom     0:55:02   48.55%     33   0:55:13      21 
     25. Amanda Johnson      1:02:35   48.47%     29   1:02:35      24 
     26. Nichelle Carlberg   1:12:57   41.58%     38   1:14:19      25 

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com