(Trail conditions forced shorter course this year

Ridgewalk "25K" 9 Miles (14.48K)

Wellsville, NY
October 21, 2018

Results Data Courtesy of:  Yellow Jacket Racing
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups      Age Graded Overall
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace         InGroup      InSex    AGtime   AGpct  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Brendan Glover        Corning, NY         1:04:49  0:07:12     1/M30-39        1/M    1:04:22  120.80% 
    2. Evan Reimondo         Flagstaff, AZ       1:10:57  0:07:53     2/M30-39        2/M    1:10:46  109.86% 
    3. Thomas Williams       Buffalo, NY         1:13:59  0:08:13     3/M30-39        3/M    1:13:48  105.35% 
    4. Scott Thompson        Holland, NY         1:14:00  0:08:13     1/M40-49        4/M    1:08:42  113.17% 
    5. Peter Goins           Dansville, NY       1:15:22  0:08:22     4/M30-39        5/M    1:14:01  105.04% 
    6. Ian Priestley         Palmyra, NY         1:20:04  0:08:54     5/M30-39        6/M    1:19:42  97.55% 
    7. Jerome Leglinel       Hornell, NY         1:20:12  0:08:55     6/M30-39        7/M    1:19:50  97.38% 
    8. Jacob Duvall          Rushford, NY        1:20:18  0:08:55     7/M30-39        8/M    1:18:03  99.61% 
    9. David Hoelcle         Angola, NY          1:22:54  0:09:13     2/M40-49        9/M    1:18:21  99.23% 
   10. David Goins           Dansville, NY       1:23:08  0:09:14     1/M60-69       10/M    1:03:16  122.90% 
   11. Charles Anderson      Grand Island, NY    1:26:34  0:09:37     3/M40-49       11/M    1:21:07  95.84% 
   12. Christopher Smykal    Orchard Park, NY    1:26:39  0:09:38     8/M30-39       12/M    1:24:13  92.31% 
   13. Philip Schierer       Almond, NY          1:27:50  0:09:46     1/M20-29       13/M    1:27:50  88.52% 
   14. Brandon Reilly        Buffalo, NY         1:29:26  0:09:56     2/M20-29       14/M    1:29:26  86.94% 
   15. Arthur Sauer          Niagara Falls, NY   1:29:57  0:10:00     1/M50-59       15/M    1:18:00  99.67% 
   16. Curtis Corkey         Almondalmond, NY    1:30:32  0:10:04     2/M50-59       16/M    1:11:47  108.31% 
   17. Cody Bazzell          Buffalo, NY         1:32:55  0:10:19     3/M20-29       17/M    1:32:55  83.68% 
   18. Alyssa Schabel        Buffalo, NY         1:33:24  0:10:23     1/F20-29        1/F    1:33:24  83.24% 
   19. John Weyand           Hornell, NY         1:36:48  0:10:45     3/M50-59       18/M    1:20:52  96.15% 
   20. Denise Straub         Olean, NY           1:39:15  0:11:02     1/F40-49        2/F    1:33:49  82.88% 
   21. Justin Reed           Shrewsbury, PA      1:39:55  0:11:06     4/M40-49       19/M    1:35:53  81.08% 
   22. Keith Goins           Dansville, NY       1:40:56  0:11:13     2/M60-69       20/M    1:12:31  107.21% 
   23. Patty Lyons           East Aurora, NY     1:41:08  0:11:14     1/F60-69        3/F    1:10:31  110.25% 
   24. Josh Kear             Wellsville, NY      1:43:00  0:11:27     5/M40-49       21/M    1:36:31  80.55% 
   25. Eric McDowell         Wellsville, NY      1:43:00  0:11:27     6/M40-49       22/M    1:37:21  79.86% 
   26. Rebecca Wardle        Aptos, CA           1:44:37  0:11:37     1/F50-59        4/F    1:31:50  84.67% 
   27. Daniel Sinnott        Dansville, NY       1:44:49  0:11:39     4/M50-59       23/M    1:25:20  91.12% 
   28. Bryan Teeter          Endicott, NY        1:46:59  0:11:53     7/M40-49       24/M    1:39:19  78.28% 
   29. Matt Gleason          Wayland, NY         1:47:14  0:11:55     8/M40-49       25/M    1:39:33  78.10% 
   30. Daniel Curtin         Cohocton, NY        1:47:14  0:11:55     9/M40-49       26/M    1:37:31  79.73% 
   31. Kelly Sinnott         Dansville, NY       1:48:05  0:12:01     2/F40-49        5/F    1:44:26  74.45% 
   32. Kevin Maroney         Buffalo, NY         1:48:06  0:12:01     4/M20-29       27/M    1:48:06  71.92% 
   33. Mike Maroney          Buffalo, NY         1:48:07  0:12:01     5/M50-59       28/M    1:28:01  88.33% 
   34. Halle Sauer           Niagara Falls, NY   1:48:09  0:12:01     2/F20-29        6/F    1:48:09  71.89% 
   35. Bill Crowe            Rochester, NY       1:48:20  0:12:02     3/M60-69       29/M    1:14:23  104.53% 
   36. David Davenport       Rochester, NY       1:51:30  0:12:23     4/M60-69       30/M    1:17:45  100.00% 
   37. David Stalker         Austin, TX          1:51:30  0:12:23     6/M50-59       31/M    1:27:13  89.15% 
   38. Jen Montanye          Chemung, NY         1:52:46  0:12:32     1/F30-39        7/F    1:49:37  70.93% 
   39. Tracy Wright          Waverly, NY         1:52:47  0:12:32     3/F40-49        8/F    1:46:36  72.93% 
   40. Jeff Holbrook         Corning, NY         1:53:13  0:12:35     7/M50-59       32/M    1:32:10  84.36% 
   41. Gayle Pavone          Franklinville, NY   1:54:19  0:12:42     4/F40-49        9/F    1:50:27  70.39% 
   42. Tom Sable             Canisteo, NY        1:54:50  0:12:46     8/M50-59       33/M    1:31:03  85.39% 
   43. Delia Testa           Geneseo, NY         1:55:09  0:12:48     2/F50-59       10/F    1:30:04  86.32% 
   44. Matthew Lehman        Wellsville, NY      1:56:30  0:12:57     5/M20-29       34/M    1:56:30  66.74% 
   45. Carlos Wallace        Grand Island, NY    1:59:16  0:13:15    10/M40-49       35/M    1:53:38  68.42% 
   46. Alan Knapp            Little Genesee, NY  2:00:08  0:13:21     6/M20-29       36/M    2:00:08  64.72% 
   47. Tamica Kenyon         Mount Morris, NY    2:03:34  0:13:44     5/F40-49       11/F    1:55:48  67.14% 
   48. Dan Johnson           Wellsville, NY      2:03:36  0:13:44    11/M40-49       37/M    1:49:49  70.80% 
   49. James Nicoloff        Hornell, NY         2:08:03  0:14:14     5/M60-69       38/M    1:34:44  82.07% 
   50. Ron Gostomski         Palmyra, NY         2:08:06  0:14:14     9/M50-59       39/M    1:42:56  75.54% 
   51. Bob Lonsberry         Mount Morris, NY    2:10:04  0:14:27    10/M50-59       40/M    1:41:44  76.42% 
   52. Scott Reed            Fairport, NY        2:10:31  0:14:30    12/M40-49       41/M    1:57:21  66.26% 
   53. Mike Zakel            Wellsville, NY      2:10:40  0:14:31    13/M40-49       42/M    1:57:29  66.18% 
   54. Cheryl Paine-O'Connor Webster, NY         2:10:53  0:14:33     3/F50-59       12/F    1:47:56  72.03% 
   55. Roxanne Buffone       Jamestown, NY       2:11:26  0:14:36     6/F40-49       13/F    1:58:10  65.79% 
   56. John Halpenny         Hornell, NY         2:14:56  0:15:00     6/M60-69       43/M    1:32:39  83.92% 
   57. Julie Clack           Buffalo, NY         2:15:09  0:15:01     2/F30-39       14/F    2:12:44  58.58% 
   58. Thomas Butler         Rochester, NY       2:15:51  0:15:06    11/M50-59       44/M    1:54:56  67.65% 
   59. Glen Avery            Houghton, NY        2:22:47  0:15:52     7/M60-69       45/M    1:38:02  79.31% 
   60. Dave Currey           Bernhards Bay, NY   2:22:59  0:15:53     8/M60-69       46/M    1:48:49  71.45% 
   61. Rick Cronise          Victor, NY          2:26:22  0:16:16     9/M60-69       47/M    1:46:43  72.86% 
   62. Kimberly Rapp         Macedon, NY         2:27:38  0:16:24     4/F50-59       15/F    2:03:20  63.04% 
   63. Walt Lyons            East Aurora, NY     2:29:48  0:16:39     1/M70-99       48/M    1:28:15  88.10% 
   64. Jesse Egeler          Elizabethton, TN    2:33:38  0:17:04     7/M20-29       49/M    2:33:38  50.61% 
   65. Erika Vangorden       Lancaster, PA       2:33:38  0:17:04     3/F20-29       16/F    2:33:38  50.61% 
   66. Patrick Connolly      Buffalo, NY         2:38:56  0:17:40    10/M60-69       50/M    1:52:31  69.11% 
   67. Stephanie Narburgh    Greenville, SC      2:40:54  0:17:53     2/F60-69       17/F    1:57:19  66.28% 
   68. Beth Lasky            Lancaster, NY       2:42:36  0:18:04     5/F50-59       18/F    2:10:39  59.51% 
   69. Debra Connell         Hornell, NY         2:49:06  0:18:47     3/F60-69       19/F    2:06:54  61.27% 
   70. Shannon Collins       Belfast, NY         2:50:14  0:18:55     4/F20-29       20/F    2:50:14  45.67% 
   71. Heather Bailey        Scio, NY            2:50:14  0:18:55     7/F40-49       21/F    2:40:54  48.32% 
   72. Robert Stern          Wellsville, NY      2:51:28  0:19:03    11/M60-69       51/M    1:59:34  65.03% 
   73. Vicki Earle           Fairport, NY        2:51:38  0:19:04     8/F40-49       22/F    2:34:19  50.38% 
   74. Michael Tierney       Arkport, NY         2:59:27  0:19:56    12/M50-59       52/M    2:33:43  50.58% 
   75. David McMichael       Hornell, NY         2:59:28  0:19:56    13/M50-59       53/M    2:31:50  51.21% 
   76. Mike Tierney          Arkport, NY         2:59:29  0:19:57     8/M20-29       54/M    2:59:29  43.32% 
   77. Corrine Tierney       Arkport, NY         3:01:08  0:20:08     5/F20-29       23/F    3:01:08  42.92% 
   78. Jimmy Chapman         Arkport, NY         3:01:09  0:20:08     9/M20-29       55/M    3:01:09  42.92% 
   79. Bill Hurrell          Macedon, NY         3:04:29  0:20:30    14/M50-59       56/M    2:41:56  48.01% 
   80. Matt Austin           Angelica, NY        3:06:21  0:20:42    10/M20-29       57/M    3:06:21  41.72% 
   81. Isaac Taylor          Clayton, NY         3:06:22  0:20:42    11/M20-29       58/M    3:06:22  41.72% 
   82. Dave Dubreck          Webster, NY         3:12:07  0:21:21    14/M40-49       59/M    2:54:43  44.50% 
   83. Catherine Dubreck     Webster, NY         3:12:09  0:21:21     6/F20-29       24/F    3:12:09  40.46% 
   84. William Baker         Cattaraugus, NY     3:25:24  0:22:49     9/M30-39       60/M    3:24:29  38.02% 
   85. Esther Joseph         Townsend, DE        3:28:16  0:23:08     4/F60-69       25/F    2:27:26  52.74% 
   86. Dalia Joseph          Townsend, DE        3:28:21  0:23:09     9/F40-49       26/F    3:07:20  41.50% 
   87. Peter Gradoni         Alfred, NY          3:31:47  0:23:32    12/M60-69       61/M    2:36:41  49.62% 



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Women 20-29
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Alyssa Schabel        Buffalo, NY          1:33:24   0:10:23     18     1/F
    2. Halle Sauer           Niagara Falls, NY    1:48:09   0:12:01     34     6/F
    3. Erika Vangorden       Lancaster, PA        2:33:38   0:17:04     65    16/F
    4. Shannon Collins       Belfast, NY          2:50:14   0:18:55     70    20/F
    5. Corrine Tierney       Arkport, NY          3:01:08   0:20:08     77    23/F
    6. Catherine Dubreck     Webster, NY          3:12:09   0:21:21     83    24/F
 
 
 
Women 30-39
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Jen Montanye          Chemung, NY          1:52:46   0:12:32     38     7/F
    2. Julie Clack           Buffalo, NY          2:15:09   0:15:01     57    14/F
 
 
 
Women 40-49
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Denise Straub         Olean, NY            1:39:15   0:11:02     20     2/F
    2. Kelly Sinnott         Dansville, NY        1:48:05   0:12:01     31     5/F
    3. Tracy Wright          Waverly, NY          1:52:47   0:12:32     39     8/F
    4. Gayle Pavone          Franklinville, NY    1:54:19   0:12:42     41     9/F
    5. Tamica Kenyon         Mount Morris, NY     2:03:34   0:13:44     47    11/F
    6. Roxanne Buffone       Jamestown, NY        2:11:26   0:14:36     55    13/F
    7. Heather Bailey        Scio, NY             2:50:14   0:18:55     71    21/F
    8. Vicki Earle           Fairport, NY         2:51:38   0:19:04     73    22/F
    9. Dalia Joseph          Townsend, DE         3:28:21   0:23:09     86    26/F
 
 
 
Women 50-59
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Rebecca Wardle        Aptos, CA            1:44:37   0:11:37     26     4/F
    2. Delia Testa           Geneseo, NY          1:55:09   0:12:48     43    10/F
    3. Cheryl Paine-O'Connor Webster, NY          2:10:53   0:14:33     54    12/F
    4. Kimberly Rapp         Macedon, NY          2:27:38   0:16:24     62    15/F
    5. Beth Lasky            Lancaster, NY        2:42:36   0:18:04     68    18/F
 
 
 
Women 60-69
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Patty Lyons           East Aurora, NY      1:41:08   0:11:14     23     3/F
    2. Stephanie Narburgh    Greenville, SC       2:40:54   0:17:53     67    17/F
    3. Debra Connell         Hornell, NY          2:49:06   0:18:47     69    19/F
    4. Esther Joseph         Townsend, DE         3:28:16   0:23:08     85    25/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Men 20-29
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Philip Schierer       Almond, NY          1:27:50  0:09:46     13    13/M
    2. Brandon Reilly        Buffalo, NY         1:29:26  0:09:56     14    14/M
    3. Cody Bazzell          Buffalo, NY         1:32:55  0:10:19     17    17/M
    4. Kevin Maroney         Buffalo, NY         1:48:06  0:12:01     32    27/M
    5. Matthew Lehman        Wellsville, NY      1:56:30  0:12:57     44    34/M
    6. Alan Knapp            Little Genesee, NY  2:00:08  0:13:21     46    36/M
    7. Jesse Egeler          Elizabethton, TN    2:33:38  0:17:04     64    49/M
    8. Mike Tierney          Arkport, NY         2:59:29  0:19:57     76    54/M
    9. Jimmy Chapman         Arkport, NY         3:01:09  0:20:08     78    55/M
   10. Matt Austin           Angelica, NY        3:06:21  0:20:42     80    57/M
   11. Isaac Taylor          Clayton, NY         3:06:22  0:20:42     81    58/M
 
 
 
Men 30-39
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Brendan Glover        Corning, NY         1:04:49  0:07:12      1     1/M
    2. Evan Reimondo         Flagstaff, AZ       1:10:57  0:07:53      2     2/M
    3. Thomas Williams       Buffalo, NY         1:13:59  0:08:13      3     3/M
    4. Peter Goins           Dansville, NY       1:15:22  0:08:22      5     5/M
    5. Ian Priestley         Palmyra, NY         1:20:04  0:08:54      6     6/M
    6. Jerome Leglinel       Hornell, NY         1:20:12  0:08:55      7     7/M
    7. Jacob Duvall          Rushford, NY        1:20:18  0:08:55      8     8/M
    8. Christopher Smykal    Orchard Park, NY    1:26:39  0:09:38     12    12/M
    9. William Baker         Cattaraugus, NY     3:25:24  0:22:49     84    60/M
 
 
 
Men 40-49
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Scott Thompson        Holland, NY         1:14:00  0:08:13      4     4/M
    2. David Hoelcle         Angola, NY          1:22:54  0:09:13      9     9/M
    3. Charles Anderson      Grand Island, NY    1:26:34  0:09:37     11    11/M
    4. Justin Reed           Shrewsbury, PA      1:39:55  0:11:06     21    19/M
    5. Josh Kear             Wellsville, NY      1:43:00  0:11:27     24    21/M
    6. Eric McDowell         Wellsville, NY      1:43:00  0:11:27     25    22/M
    7. Bryan Teeter          Endicott, NY        1:46:59  0:11:53     28    24/M
    8. Matt Gleason          Wayland, NY         1:47:14  0:11:55     29    25/M
    9. Daniel Curtin         Cohocton, NY        1:47:14  0:11:55     30    26/M
   10. Carlos Wallace        Grand Island, NY    1:59:16  0:13:15     45    35/M
   11. Dan Johnson           Wellsville, NY      2:03:36  0:13:44     48    37/M
   12. Scott Reed            Fairport, NY        2:10:31  0:14:30     52    41/M
   13. Mike Zakel            Wellsville, NY      2:10:40  0:14:31     53    42/M
   14. Dave Dubreck          Webster, NY         3:12:07  0:21:21     82    59/M
 
 
 
Men 50-59
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Arthur Sauer          Niagara Falls, NY   1:29:57  0:10:00     15    15/M
    2. Curtis Corkey         Almondalmond, NY    1:30:32  0:10:04     16    16/M
    3. John Weyand           Hornell, NY         1:36:48  0:10:45     19    18/M
    4. Daniel Sinnott        Dansville, NY       1:44:49  0:11:39     27    23/M
    5. Mike Maroney          Buffalo, NY         1:48:07  0:12:01     33    28/M
    6. David Stalker         Austin, TX          1:51:30  0:12:23     37    31/M
    7. Jeff Holbrook         Corning, NY         1:53:13  0:12:35     40    32/M
    8. Tom Sable             Canisteo, NY        1:54:50  0:12:46     42    33/M
    9. Ron Gostomski         Palmyra, NY         2:08:06  0:14:14     50    39/M
   10. Bob Lonsberry         Mount Morris, NY    2:10:04  0:14:27     51    40/M
   11. Thomas Butler         Rochester, NY       2:15:51  0:15:06     58    44/M
   12. Michael Tierney       Arkport, NY         2:59:27  0:19:56     74    52/M
   13. David McMichael       Hornell, NY         2:59:28  0:19:56     75    53/M
   14. Bill Hurrell          Macedon, NY         3:04:29  0:20:30     79    56/M
 
 
 
Men 60-69
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. David Goins           Dansville, NY       1:23:08  0:09:14     10    10/M
    2. Keith Goins           Dansville, NY       1:40:56  0:11:13     22    20/M
    3. Bill Crowe            Rochester, NY       1:48:20  0:12:02     35    29/M
    4. David Davenport       Rochester, NY       1:51:30  0:12:23     36    30/M
    5. James Nicoloff        Hornell, NY         2:08:03  0:14:14     49    38/M
    6. John Halpenny         Hornell, NY         2:14:56  0:15:00     56    43/M
    7. Glen Avery            Houghton, NY        2:22:47  0:15:52     59    45/M
    8. Dave Currey           Bernhards Bay, NY   2:22:59  0:15:53     60    46/M
    9. Rick Cronise          Victor, NY          2:26:22  0:16:16     61    47/M
   10. Patrick Connolly      Buffalo, NY         2:38:56  0:17:40     66    50/M
   11. Robert Stern          Wellsville, NY      2:51:28  0:19:03     72    51/M
   12. Peter Gradoni         Alfred, NY          3:31:47  0:23:32     87    61/M
 
 
 
Men 70-99
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Town                Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Walt Lyons            East Aurora, NY     2:29:48  0:16:39     63    48/M



Top of Page








Age Graded Overall       Men - Age Groups       Women - Age Groups       Overall Finish Order
-----------------------------------------------------------------------------
AGPlace  Name                    AGtime    AGpct    Age    Time      Place   
-----------------------------------------------------------------------------
      1. David Goins             1:03:16   122.90%     61   1:23:08      10 
      2. Brendan Glover          1:04:22   120.80%     34   1:04:49       1 
      3. Scott Thompson          1:08:42   113.17%     45   1:14:00       4 
      4. Patty Lyons             1:10:31   110.25%     67   1:41:08      23 
      5. Evan Reimondo           1:10:46   109.86%     32   1:10:57       2 
      6. Curtis Corkey           1:11:47   108.31%     58   1:30:32      16 
      7. Keith Goins             1:12:31   107.21%     65   1:40:56      22 
      8. Thomas Williams         1:13:48   105.35%     32   1:13:59       3 
      9. Peter Goins             1:14:01   105.04%     37   1:15:22       5 
     10. Bill Crowe              1:14:23   104.53%     68   1:48:20      35 
     11. David Davenport         1:17:45   100.00%     67   1:51:30      36 
     12. Arthur Sauer            1:18:00   99.67%     51   1:29:57      15 
     13. Jacob Duvall            1:18:03   99.61%     39   1:20:18       8 
     14. David Hoelcle           1:18:21   99.23%     43   1:22:54       9 
     15. Ian Priestley           1:19:42   97.55%     33   1:20:04       6 
     16. Jerome Leglinel         1:19:50   97.38%     33   1:20:12       7 
     17. John Weyand             1:20:52   96.15%     54   1:36:48      19 
     18. Charles Anderson        1:21:07   95.84%     44   1:26:34      11 
     19. Christopher Smykal      1:24:13   92.31%     39   1:26:39      12 
     20. Daniel Sinnott          1:25:20   91.12%     56   1:44:49      27 
     21. David Stalker           1:27:13   89.15%     59   1:51:30      37 
     22. Philip Schierer         1:27:50   88.52%     27   1:27:50      13 
     23. Mike Maroney            1:28:01   88.33%     56   1:48:07      33 
     24. Walt Lyons              1:28:15   88.10%     77   2:29:48      63 
     25. Brandon Reilly          1:29:26   86.94%     23   1:29:26      14 
     26. Delia Testa             1:30:04   86.32%     59   1:55:09      43 
     27. Tom Sable               1:31:03   85.39%     58   1:54:50      42 
     28. Rebecca Wardle          1:31:50   84.67%     50   1:44:37      26 
     29. Jeff Holbrook           1:32:10   84.36%     56   1:53:13      40 
     30. John Halpenny           1:32:39   83.92%     68   2:14:56      56 
     31. Cody Bazzell            1:32:55   83.68%     27   1:32:55      17 
     32. Alyssa Schabel          1:33:24   83.24%     25   1:33:24      18 
     33. Denise Straub           1:33:49   82.88%     43   1:39:15      20 
     34. James Nicoloff          1:34:44   82.07%     63   2:08:03      49 
     35. Justin Reed             1:35:53   81.08%     41   1:39:55      21 
     36. Josh Kear               1:36:31   80.55%     44   1:43:00      24 
     37. Eric McDowell           1:37:21   79.86%     43   1:43:00      25 
     38. Daniel Curtin           1:37:31   79.73%     47   1:47:14      30 
     39. Glen Avery              1:38:02   79.31%     68   2:22:47      59 
     40. Bryan Teeter            1:39:19   78.28%     45   1:46:59      28 
     41. Matt Gleason            1:39:33   78.10%     45   1:47:14      29 
     42. Bob Lonsberry           1:41:44   76.42%     59   2:10:04      51 
     43. Ron Gostomski           1:42:56   75.54%     57   2:08:06      50 
     44. Kelly Sinnott           1:44:26   74.45%     40   1:48:05      31 
     45. Tracy Wright            1:46:36   72.93%     43   1:52:47      39 
     46. Rick Cronise            1:46:43   72.86%     64   2:26:22      61 
     47. Cheryl Paine-O'Connor   1:47:56   72.03%     55   2:10:53      54 
     48. Kevin Maroney           1:48:06   71.92%     24   1:48:06      32 
     49. Halle Sauer             1:48:09   71.89%     22   1:48:09      34 
     50. Dave Currey             1:48:49   71.45%     61   2:22:59      60 
     51. Jen Montanye            1:49:37   70.93%     39   1:52:46      38 
     52. Dan Johnson             1:49:49   70.80%     49   2:03:36      48 
     53. Gayle Pavone            1:50:27   70.39%     40   1:54:19      41 
     54. Patrick Connolly        1:52:31   69.11%     66   2:38:56      66 
     55. Carlos Wallace          1:53:38   68.42%     42   1:59:16      45 
     56. Thomas Butler           1:54:56   67.65%     53   2:15:51      58 
     57. Tamica Kenyon           1:55:48   67.14%     44   2:03:34      47 
     58. Matthew Lehman          1:56:30   66.74%     28   1:56:30      44 
     59. Stephanie Narburgh      1:57:19   66.28%     64   2:40:54      67 
     60. Scott Reed              1:57:21   66.26%     48   2:10:31      52 
     61. Mike Zakel              1:57:29   66.18%     48   2:10:40      53 
     62. Roxanne Buffone         1:58:10   65.79%     48   2:11:26      55 
     63. Robert Stern            1:59:34   65.03%     67   2:51:28      72 
     64. Alan Knapp              2:00:08   64.72%     27   2:00:08      46 
     65. Kimberly Rapp           2:03:20   63.04%     54   2:27:38      62 
     66. Debra Connell           2:06:54   61.27%     62   2:49:06      69 
     67. Beth Lasky              2:10:39   59.51%     57   2:42:36      68 
     68. Julie Clack             2:12:44   58.58%     37   2:15:09      57 
     69. Esther Joseph           2:27:26   52.74%     66   3:28:16      85 
     70. David McMichael         2:31:50   51.21%     53   2:59:28      75 
     71. Jesse Egeler            2:33:38   50.61%     29   2:33:38      64 
     72. Erika Vangorden         2:33:38   50.61%     27   2:33:38      65 
     73. Michael Tierney         2:33:43   50.58%     52   2:59:27      74 
     74. Vicki Earle             2:34:19   50.38%     48   2:51:38      73 
     75. Peter Gradoni           2:36:41   49.62%     63   3:31:47      87 
     76. Heather Bailey          2:40:54   48.32%     43   2:50:14      71 
     77. Bill Hurrell            2:41:56   48.01%     50   3:04:29      79 
     78. Shannon Collins         2:50:14   45.67%     25   2:50:14      70 
     79. Dave Dubreck            2:54:43   44.50%     47   3:12:07      82 
     80. Mike Tierney            2:59:29   43.32%     22   2:59:29      76 
     81. Corrine Tierney         3:01:08   42.92%     21   3:01:08      77 
     82. Jimmy Chapman           3:01:09   42.92%     28   3:01:09      78 
     83. Matt Austin             3:06:21   41.72%     28   3:06:21      80 
     84. Isaac Taylor            3:06:22   41.72%     25   3:06:22      81 
     85. Dalia Joseph            3:07:20   41.50%     48   3:28:21      86 
     86. Catherine Dubreck       3:12:09   40.46%     25   3:12:09      83 
     87. William Baker           3:24:29   38.02%     33   3:25:24      84 

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com