Buffalo Orienteering Club

Knox Farm 5 Mile Trail Run

Buffalo, NY
May 17, 2018

Results Data Courtesy of:  BOC
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups
--------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name               Town               Time      Pace         InGroup      InSex
--------------------------------------------------------------------------------------
    1. Zach Tomasik       Buffalo, NY        0:30:30  0:06:06     1/MM            1/M    
    2. Jason Michel       East Aurora, NY    0:31:26  0:06:17     2/MM            2/M    
    3. Kim Vona           Angola, NY         0:32:28  0:06:30     1/FF            1/F    
    4. Brian Fraser       East Aurora, NY    0:33:21  0:06:40     3/MM            3/M    
    5. Ryan Murphy        East Aurora, NY    0:33:26  0:06:41     4/MM            4/M    
    6. Becky O’Connor     East Aurora, NY    0:33:47  0:06:45     2/FF            2/F    
    7. Mary Lawrence      Boston, NY         0:34:02  0:06:48     3/FF            3/F    
    8. Christopher Smykal Orchard Park, NY   0:34:11  0:06:50     5/MM            5/M    
    9. Bryan McPherson    East Aurora, NY    0:34:14  0:06:51     6/MM            6/M    
   10. Deb Chmielowicz    East Aurora, NY    0:34:34  0:06:55     4/FF            4/F    
   11. Gavin McPherson    East Aurora, NY    0:34:42  0:06:56     7/MM            7/M    
   12. Zach Lyons         Webster, NY        0:34:44  0:06:57     8/MM            8/M    
   13. Lizzy Mahoney      Buffalo, NY        0:35:20  0:07:04     5/FF            5/F    
   14. Joe Silliman       West Seneca, NY    0:37:15  0:07:27     9/MM            9/M    
   15. Amie Francisco     Lakeview, NY       0:37:38  0:07:32     6/FF            6/F    
   16. Rob Hillyard       East Aurora, NY    0:37:44  0:07:33    10/MM           10/M    
   17. Matthew Latawiel   Buffalo, NY        0:38:32  0:07:42    11/MM           11/M    
   18. Paul Lazzi         Lewiston, NY       0:39:48  0:07:58    12/MM           12/M    
   19. Josh Feldman       Amherst, NY        0:40:17  0:08:03    13/MM           13/M    
   20. Anthony Fino       Buffalo, NY        0:40:22  0:08:04    14/MM           14/M    
   21. Nicole Murphy      East Aurora, NY    0:40:22  0:08:04     7/FF            7/F    
   22. Curt Mancuso       North Collins, NY  0:40:33  0:08:07    15/MM           15/M    
   23. Debra Vertoske     Lancaster, NY      0:40:57  0:08:11     8/FF            8/F    
   24. Juli Hergenroder   Orchard Park, NY   0:41:09  0:08:14     9/FF            9/F    
   25. Michael Lawrence   Barker, NY         0:41:33  0:08:19    16/MM           16/M    
   26. Sabrina Quiros     Medina, NY         0:41:48  0:08:22    10/FF           10/F    
   27. Jose Quiros        Medina, NY         0:41:48  0:08:22    17/MM           17/M    
   28. Michael Williams   West Seneca, NY    0:41:50  0:08:22    18/MM           18/M    
   29. Michael Griffin    Orchard Park, NY   0:42:21  0:08:28    19/MM           19/M    
   30. Nancy Legierski    Amherst, NY        0:43:00  0:08:36    11/FF           11/F    
   31. Stan Jennings      West Seneca, NY    0:43:10  0:08:38    20/MM           20/M    
   32. Sue Gallagher      East Aurora, NY    0:43:23  0:08:41    12/FF           12/F    
   33. Jeremy Gilbert     West Seneca, NY    0:43:37  0:08:43    21/MM           21/M    
   34. Lina Spokauskaite  Bronx, NY          0:43:37  0:08:43    13/FF           13/F    
   35. Aileen Farrell     Orchard Park, NY   0:43:45  0:08:45    14/FF           14/F    
   36. Mark Lawrence      Boston, NY         0:43:52  0:08:46    22/MM           22/M    
   37. Michael Wlodarczyk Eden, NY           0:44:35  0:08:55    23/MM           23/M    
   38. Jessica Deren      Lackawanna, NY     0:44:36  0:08:55    15/FF           15/F    
   39. Rainee Van Netter  Buffalo, NY        0:45:57  0:09:11    16/FF           16/F    
   40. Kevin Knolle       Springville, NY    0:46:03  0:09:13    24/MM           24/M    
   41. Marty Farrell      West Seneca, NY    0:46:26  0:09:17    25/MM           25/M    
   42. Priscilla Paglei   Hamburg, NY        0:46:36  0:09:19    17/FF           17/F    
   43. Heather Burger     Buffalo, NY        0:46:41  0:09:20    18/FF           18/F    
   44. Mike Lyons         Webster, NY        0:47:02  0:09:24    26/MM           26/M    
   45. MaryAnn Arnold     Alden, NY          0:47:28  0:09:30    19/FF           19/F    
   46. Nick Ruhland       Elma, NY           0:47:32  0:09:30    27/MM           27/M    
   47. No Name            ,                  0:47:32  0:09:30     1/ NoAge        1/     
   48. Joshua Slawatycki  Elma, NY           0:47:41  0:09:32    28/MM           28/M    
   49. Jacob Keenan       East Aurora, NY    0:47:42  0:09:32    29/MM           29/M    
   50. Heather McGonigle  Hamburg, NY        0:47:46  0:09:33    20/FF           20/F    
   51. Cindy Galuski      Elma, NY           0:47:56  0:09:35    21/FF           21/F    
   52. Dave Cady          Buffalo, NY        0:48:34  0:09:43    30/MM           30/M    
   53. Michael Woods      Orchard Park, NY   0:48:42  0:09:44    31/MM           31/M    
   54. Mark Brautlacht    Lancaster, NY      0:49:31  0:09:54    32/MM           32/M    
   55. Rick Deren         Lackawanna, NY     0:49:51  0:09:58    33/MM           33/M    
   56. Marcy Burkett      West Seneca, NY    0:49:58  0:10:00    22/FF           22/F    
   57. Caitlin O’Dell     East Concord, NY   0:49:59  0:10:00    23/FF           23/F    
   58. Hannah Raymond     Tonawanda, NY      0:50:15  0:10:03    24/FF           24/F    
   59. Chris Falcone      Orchard Park, NY   0:50:29  0:10:06    34/MM           34/M    
   60. Kirsten Falcone    Orchard Park, NY   0:50:31  0:10:06    25/FF           25/F    
   61. Brenda Fenne       West Seneca, NY    0:50:54  0:10:11    26/FF           26/F    
   62. Lisa Zielinski     West Seneca, NY    0:50:56  0:10:11     1/Ff           27/F    
   63. Craig Brown        Holland, NY        0:50:57  0:10:11    35/MM           35/M    
   64. Heather Holden     Orchard Park, NY   0:50:59  0:10:12    27/FF           28/F    
   65. Katie Connelly     Orchard Park, NY   0:51:00  0:10:12    28/FF           29/F    
   66. Debra Strachura    West Seneca, NY    0:51:14  0:10:15    29/FF           30/F    
   67. Brandi Sisson      West Falls, NY     0:51:43  0:10:21    30/FF           31/F    
   68. Kim Smolinski      East Aurora, NY    0:51:47  0:10:21    31/FF           32/F    
   69. Nicole Kumin       Tonawanda, NY      0:51:51  0:10:22    32/FF           33/F    
   70. Lauren Dietterich  Tonawanda, NY      0:51:51  0:10:22    33/FF           34/F    
   71. Chris Dressel      Tonawanda, NY      0:51:51  0:10:22    36/MM           36/M    
   72. Megan Scheeler     East Aurora, NY    0:52:46  0:10:33    34/FF           35/F    
   73. Tom Scheeler       East Aurora, NY    0:52:49  0:10:34    37/MM           37/M    
   74. John Webb          East Aurora, NY    0:54:01  0:10:48    38/MM           38/M    
   75. Cheryl Buhr        West Seneca, NY    0:54:08  0:10:50    35/FF           36/F    
   76. Lisa Slebioda      Orchard Park, NY   0:54:10  0:10:50    36/FF           37/F    
   77. Patty Wagner       Grand Island, NY   0:54:12  0:10:50    37/FF           38/F    
   78. Ed Hutton          East Aurora, NY    0:54:44  0:10:57    39/MM           39/M    
   79. Ann More           Buffalo, NY        0:55:28  0:11:06    38/FF           39/F    
   80. Brooks More        Buffalo, NY        0:55:29  0:11:06    40/MM           40/M    
   81. Barbara Sauer      Buffalo, NY        0:55:31  0:11:06    39/FF           40/F    
   82. Siobhan Davis      Orchard Park, NY   0:55:32  0:11:06    40/FF           41/F    
   83. Nichole Fischer    Marilla, NY        0:55:44  0:11:09    41/FF           42/F    
   84. Debbie Sleeper     South Wales, NY    0:55:45  0:11:09    42/FF           43/F    
   85. Kathy Melling      Varysburg, NY      0:56:48  0:11:22    43/FF           44/F    
   86. Chris Mathews      West Seneca, NY    0:56:55  0:11:23    41/MM           41/M    
   87. Terri Sica         Cheektowaga, NY    0:57:04  0:11:25    44/FF           45/F    
   88. Fran Warthling     Blasdell, NY       0:57:05  0:11:25    42/MM           42/M    
   89. Teresa Bermingham  Orchard Park, NY   0:57:30  0:11:30    45/FF           46/F    
   90. Stacey Curry       Derby, NY          0:58:10  0:11:38    46/FF           47/F    
   91. Mac Mackenzie      Jamestown, NY      0:58:22  0:11:40    47/FF           48/F    
   92. Sarah Bolt         Amherst, NY        0:59:19  0:11:52    48/FF           49/F    
   93. Susan Brennan      Buffalo, NY        0:59:35  0:11:55    49/FF           50/F    
   94. Kasey Webb         East Aurora, NY    1:01:08  0:12:14    50/FF           51/F    
   95. Ed Russell         E Amherst, NY      1:02:08  0:12:26    43/MM           43/M    
   96. Annika Caskey      Newfane, NY        1:30:31  0:18:06    51/FF           52/F    
   97. Adam Caskey        Henrietta, NY      1:30:31  0:18:06    44/MM           44/M    
   98. Todd Caskey        Newfane, NY        1:30:31  0:18:06    45/MM           45/M    



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order
 
 
 
Women F
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name               Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Kim Vona           Angola, NY          0:32:28   0:06:30      3     1/F
    2. Becky O’Connor     East Aurora, NY     0:33:47   0:06:45      6     2/F
    3. Mary Lawrence      Boston, NY          0:34:02   0:06:48      7     3/F
    4. Deb Chmielowicz    East Aurora, NY     0:34:34   0:06:55     10     4/F
    5. Lizzy Mahoney      Buffalo, NY         0:35:20   0:07:04     13     5/F
    6. Amie Francisco     Lakeview, NY        0:37:38   0:07:32     15     6/F
    7. Nicole Murphy      East Aurora, NY     0:40:22   0:08:04     21     7/F
    8. Debra Vertoske     Lancaster, NY       0:40:57   0:08:11     23     8/F
    9. Juli Hergenroder   Orchard Park, NY    0:41:09   0:08:14     24     9/F
   10. Sabrina Quiros     Medina, NY          0:41:48   0:08:22     26    10/F
   11. Nancy Legierski    Amherst, NY         0:43:00   0:08:36     30    11/F
   12. Sue Gallagher      East Aurora, NY     0:43:23   0:08:41     32    12/F
   13. Lina Spokauskaite  Bronx, NY           0:43:37   0:08:43     34    13/F
   14. Aileen Farrell     Orchard Park, NY    0:43:45   0:08:45     35    14/F
   15. Jessica Deren      Lackawanna, NY      0:44:36   0:08:55     38    15/F
   16. Rainee Van Netter  Buffalo, NY         0:45:57   0:09:11     39    16/F
   17. Priscilla Paglei   Hamburg, NY         0:46:36   0:09:19     42    17/F
   18. Heather Burger     Buffalo, NY         0:46:41   0:09:20     43    18/F
   19. MaryAnn Arnold     Alden, NY           0:47:28   0:09:30     45    19/F
   20. Heather McGonigle  Hamburg, NY         0:47:46   0:09:33     50    20/F
   21. Cindy Galuski      Elma, NY            0:47:56   0:09:35     51    21/F
   22. Marcy Burkett      West Seneca, NY     0:49:58   0:10:00     56    22/F
   23. Caitlin O’Dell     East Concord, NY    0:49:59   0:10:00     57    23/F
   24. Hannah Raymond     Tonawanda, NY       0:50:15   0:10:03     58    24/F
   25. Kirsten Falcone    Orchard Park, NY    0:50:31   0:10:06     60    25/F
   26. Brenda Fenne       West Seneca, NY     0:50:54   0:10:11     61    26/F
   27. Heather Holden     Orchard Park, NY    0:50:59   0:10:12     64    28/F
   28. Katie Connelly     Orchard Park, NY    0:51:00   0:10:12     65    29/F
   29. Debra Strachura    West Seneca, NY     0:51:14   0:10:15     66    30/F
   30. Brandi Sisson      West Falls, NY      0:51:43   0:10:21     67    31/F
   31. Kim Smolinski      East Aurora, NY     0:51:47   0:10:21     68    32/F
   32. Nicole Kumin       Tonawanda, NY       0:51:51   0:10:22     69    33/F
   33. Lauren Dietterich  Tonawanda, NY       0:51:51   0:10:22     70    34/F
   34. Megan Scheeler     East Aurora, NY     0:52:46   0:10:33     72    35/F
   35. Cheryl Buhr        West Seneca, NY     0:54:08   0:10:50     75    36/F
   36. Lisa Slebioda      Orchard Park, NY    0:54:10   0:10:50     76    37/F
   37. Patty Wagner       Grand Island, NY    0:54:12   0:10:50     77    38/F
   38. Ann More           Buffalo, NY         0:55:28   0:11:06     79    39/F
   39. Barbara Sauer      Buffalo, NY         0:55:31   0:11:06     81    40/F
   40. Siobhan Davis      Orchard Park, NY    0:55:32   0:11:06     82    41/F
   41. Nichole Fischer    Marilla, NY         0:55:44   0:11:09     83    42/F
   42. Debbie Sleeper     South Wales, NY     0:55:45   0:11:09     84    43/F
   43. Kathy Melling      Varysburg, NY       0:56:48   0:11:22     85    44/F
   44. Terri Sica         Cheektowaga, NY     0:57:04   0:11:25     87    45/F
   45. Teresa Bermingham  Orchard Park, NY    0:57:30   0:11:30     89    46/F
   46. Stacey Curry       Derby, NY           0:58:10   0:11:38     90    47/F
   47. Mac Mackenzie      Jamestown, NY       0:58:22   0:11:40     91    48/F
   48. Sarah Bolt         Amherst, NY         0:59:19   0:11:52     92    49/F
   49. Susan Brennan      Buffalo, NY         0:59:35   0:11:55     93    50/F
   50. Kasey Webb         East Aurora, NY     1:01:08   0:12:14     94    51/F
   51. Annika Caskey      Newfane, NY         1:30:31   0:18:06     96    52/F
 
 
 
Women f
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name               Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Lisa Zielinski     West Seneca, NY     0:50:56   0:10:11     62    27/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order
 
 
 
Men M
----------------------------------------------------------------------------
Place  Name               Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------
    1. Zach Tomasik       Buffalo, NY        0:30:30  0:06:06      1     1/M
    2. Jason Michel       East Aurora, NY    0:31:26  0:06:17      2     2/M
    3. Brian Fraser       East Aurora, NY    0:33:21  0:06:40      4     3/M
    4. Ryan Murphy        East Aurora, NY    0:33:26  0:06:41      5     4/M
    5. Christopher Smykal Orchard Park, NY   0:34:11  0:06:50      8     5/M
    6. Bryan McPherson    East Aurora, NY    0:34:14  0:06:51      9     6/M
    7. Gavin McPherson    East Aurora, NY    0:34:42  0:06:56     11     7/M
    8. Zach Lyons         Webster, NY        0:34:44  0:06:57     12     8/M
    9. Joe Silliman       West Seneca, NY    0:37:15  0:07:27     14     9/M
   10. Rob Hillyard       East Aurora, NY    0:37:44  0:07:33     16    10/M
   11. Matthew Latawiel   Buffalo, NY        0:38:32  0:07:42     17    11/M
   12. Paul Lazzi         Lewiston, NY       0:39:48  0:07:58     18    12/M
   13. Josh Feldman       Amherst, NY        0:40:17  0:08:03     19    13/M
   14. Anthony Fino       Buffalo, NY        0:40:22  0:08:04     20    14/M
   15. Curt Mancuso       North Collins, NY  0:40:33  0:08:07     22    15/M
   16. Michael Lawrence   Barker, NY         0:41:33  0:08:19     25    16/M
   17. Jose Quiros        Medina, NY         0:41:48  0:08:22     27    17/M
   18. Michael Williams   West Seneca, NY    0:41:50  0:08:22     28    18/M
   19. Michael Griffin    Orchard Park, NY   0:42:21  0:08:28     29    19/M
   20. Stan Jennings      West Seneca, NY    0:43:10  0:08:38     31    20/M
   21. Jeremy Gilbert     West Seneca, NY    0:43:37  0:08:43     33    21/M
   22. Mark Lawrence      Boston, NY         0:43:52  0:08:46     36    22/M
   23. Michael Wlodarczyk Eden, NY           0:44:35  0:08:55     37    23/M
   24. Kevin Knolle       Springville, NY    0:46:03  0:09:13     40    24/M
   25. Marty Farrell      West Seneca, NY    0:46:26  0:09:17     41    25/M
   26. Mike Lyons         Webster, NY        0:47:02  0:09:24     44    26/M
   27. Nick Ruhland       Elma, NY           0:47:32  0:09:30     46    27/M
   28. Joshua Slawatycki  Elma, NY           0:47:41  0:09:32     48    28/M
   29. Jacob Keenan       East Aurora, NY    0:47:42  0:09:32     49    29/M
   30. Dave Cady          Buffalo, NY        0:48:34  0:09:43     52    30/M
   31. Michael Woods      Orchard Park, NY   0:48:42  0:09:44     53    31/M
   32. Mark Brautlacht    Lancaster, NY      0:49:31  0:09:54     54    32/M
   33. Rick Deren         Lackawanna, NY     0:49:51  0:09:58     55    33/M
   34. Chris Falcone      Orchard Park, NY   0:50:29  0:10:06     59    34/M
   35. Craig Brown        Holland, NY        0:50:57  0:10:11     63    35/M
   36. Chris Dressel      Tonawanda, NY      0:51:51  0:10:22     71    36/M
   37. Tom Scheeler       East Aurora, NY    0:52:49  0:10:34     73    37/M
   38. John Webb          East Aurora, NY    0:54:01  0:10:48     74    38/M
   39. Ed Hutton          East Aurora, NY    0:54:44  0:10:57     78    39/M
   40. Brooks More        Buffalo, NY        0:55:29  0:11:06     80    40/M
   41. Chris Mathews      West Seneca, NY    0:56:55  0:11:23     86    41/M
   42. Fran Warthling     Blasdell, NY       0:57:05  0:11:25     88    42/M
   43. Ed Russell         E Amherst, NY      1:02:08  0:12:26     95    43/M
   44. Adam Caskey        Henrietta, NY      1:30:31  0:18:06     97    44/M
   45. Todd Caskey        Newfane, NY        1:30:31  0:18:06     98    45/M

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com