WNY Maple Festival

Saps Run 5K

Franklinville, NY
April 30, 2017

Results Data Courtesy of:  Race Management Solutions
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups      Age Graded Overall
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace         InGroup      InSex    AGtime   AGpct  
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Brooke Adams         Randolph, NY       0:19:19  0:06:13     1/F20-29        1/F    0:19:19  76.45% 
    2. Sean Randolph        Cuba, NY           0:19:31  0:06:17     1/M30-39        1/M    0:19:12  67.61% 
    3. Tammy Putt           Allegany, NY       0:19:37  0:06:19     1/F30-39        2/F    0:19:36  75.35% 
    4. Ben Seigel           Cuba, NY           0:20:30  0:06:36     1/M0-19         2/M    0:20:06  64.61% 
    5. Noah Seigel          Cuba, NY           0:22:24  0:07:13     2/M0-19         3/M    0:20:45  62.58% 
    6. Jack Lepage          Tonawanda, NY      0:22:40  0:07:18     1/M20-29        4/M    0:22:40  57.30% 
    7. Katherine Frascella  Franklinville, NY  0:23:05  0:07:26     1/F0-19         3/F    0:22:43  65.01% 
    8. Joseph Zito          Cheektowaga, NY    0:23:18  0:07:30     1/M40-49        5/M    0:21:45  59.68% 
    9. Tyra Clark           Randolph, NY       0:23:30  0:07:34     2/F0-19         4/F    0:21:32  68.57% 
   10. Anderson Seigel      Cuba, NY           0:24:19  0:07:50     3/M0-19         6/M    0:19:25  66.89% 
   11. Kathy Clark          Randolph, NY       0:24:57  0:08:02     1/F40-49        5/F    0:23:49  61.98% 
   12. Angela Colomaio      Olean, NY          0:25:32  0:08:13     2/F30-39        6/F    0:25:30  57.89% 
   13. Taylor Smith         Delevan, NY        0:26:03  0:08:23     3/F0-19         7/F    0:25:38  57.61% 
   14. Tom Marren           Tonawanda, NY      0:26:45  0:08:37     1/M50-59        7/M    0:23:11  56.00% 
   15. Marissa Clark        Randolph, NY       0:26:58  0:08:41     4/F0-19         8/F    0:24:43  59.75% 
   16. Patricia Rogowski    Cheektowaga, NY    0:27:00  0:08:41     1/F50-59        9/F    0:23:05  63.98% 
   17. Josh Wilcox          Franklinville, NY  0:27:06  0:08:43     2/M30-39        8/M    0:26:57  48.16% 
   18. Jessica Jordan       Franklinville, NY  0:27:20  0:08:48     2/F40-49       10/F    0:26:36  55.50% 
   19. Shane Randolph       Springville, NY    0:27:39  0:08:54     3/M30-39        9/M    0:27:34  47.10% 
   20. Maggie Marren        Tonawanda, NY      0:28:17  0:09:06     2/F50-59       11/F    0:25:00  59.06% 
   21. Patricia Saglimben   Allegany, NY       0:28:28  0:09:10     3/F50-59       12/F    0:23:47  62.09% 
   22. David Weigel         Lancaster, PA      0:28:38  0:09:13     1/M60-69       10/M    0:21:31  60.34% 
   23. Jill Randolph        Cuba, NY           0:29:00  0:09:20     3/F40-49       13/F    0:28:14  52.31% 
   24. Lauren Saglimben     Allegany, NY       0:29:05  0:09:22     2/F20-29       14/F    0:29:05  50.77% 
   25. Danette Green        Franklinville, NY  0:29:30  0:09:30     4/F40-49       15/F    0:27:29  53.74% 
   26. Linnea Pollock       Franklinville, NY  0:30:20  0:09:46     3/F20-29       16/F    0:30:20  48.68% 
   27. Kathleen Brown       Tonawanda, NY      0:31:06  0:10:01     4/F20-29       17/F    0:31:06  47.48% 
   28. Heidi Norton         Tonawanda, NY      0:31:19  0:10:05     5/F20-29       18/F    0:31:19  47.15% 
   29. Eileen Hryckowian    Bliss, NY          0:31:30  0:10:08     4/F50-59       19/F    0:26:37  55.47% 
   30. Elizabeth Brisky     Franklinville, NY  0:31:49  0:10:14     3/F30-39       20/F    0:31:49  46.41% 
   31. Ryan Lee             Springville, NY    0:32:11  0:10:22     2/M20-29       11/M    0:32:11  40.34% 
   32. Cheyenne Staufenberg Springville, NY    0:32:11  0:10:22     6/F20-29       21/F    0:32:11  45.88% 
   33. Cyndi Wcislo         East Aurora, NY    0:32:21  0:10:25     1/F60-69       22/F    0:25:27  58.01% 
   34. Sydney Barrett       Little Valley, NY  0:32:50  0:10:34     7/F20-29       23/F    0:32:50  44.97% 
   35. DJ Pfeiffer          Franklinville, NY  0:33:33  0:10:48     4/M0-19        12/M    0:33:17  39.00% 
   36. Sue Barber           Lake View, NY      0:34:25  0:11:05     5/F50-59       24/F    0:28:45  51.36% 
   37. Susan Rapp           Sugargrove, PA     0:34:57  0:11:15     6/F50-59       25/F    0:29:12  50.58% 
   38. Mary Songster-Alpin  Machias, NY        0:35:18  0:11:22     5/F40-49       26/F    0:33:27  44.15% 
   39. Rhonda Brol          Franklinville, NY  0:35:27  0:11:25     4/F30-39       27/F    0:35:07  42.05% 
   40. Rayann Wheeler       Derby, NY          0:36:17  0:11:41     6/F40-49       28/F    0:34:23  42.95% 
   41. Kimberly Randolph    Springville, NY    0:36:21  0:11:42     5/F30-39       29/F    0:36:21  40.63% 
   42. Shannon Landow       East Amherst, NY   0:36:30  0:11:45     7/F40-49       30/F    0:34:18  43.05% 
   43. Sofia Bentley        Franklinville, NY  0:38:32  0:12:24     5/F0-19        31/F    0:32:44  45.12% 
   44. Dorthy Gaines        East Aurora, NY    0:38:42  0:12:27     1/F70-99       32/F    0:27:04  54.55% 
   45. Natalie Zent         Amherst, NY        0:38:54  0:12:31     8/F40-49       33/F    0:37:09  39.75% 
   46. Kevin Zent           Amherst, NY        0:38:55  0:12:32     2/M40-49       13/M    0:35:18  36.79% 
   47. Lillian Bentley      Franklinville, NY  0:39:20  0:12:40     6/F0-19        34/F    0:34:21  42.98% 
   48. Kathleen Walter      Buffalo, NY        0:39:31  0:12:43     2/F60-69       35/F    0:29:11  50.61% 
   49. Edye Radice          Buffalo, NY        0:39:35  0:12:44     2/F70-99       36/F    0:23:48  62.04% 
   50. Hollie Green         Machias, NY        0:39:38  0:12:45     7/F50-59       37/F    0:31:57  46.21% 
   51. Dominic Breton       Franklinville, NY  0:40:27  0:13:01     5/M0-19        14/M    0:35:12  36.88% 
   52. Rebecca Wyant        Dalton, NY         0:40:44  0:13:07     8/F20-29       38/F    0:40:44  36.25% 
   53. Michael Abt          Erie, PA           0:48:39  0:15:40     2/M60-69       15/M    0:37:56  34.23% 
   54. Karen Radkowski      Holland, NY        1:17:24  0:24:55     8/F50-59       39/F    1:09:10  21.35% 



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Women 0-19
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Katherine Frascella  Franklinville, NY   0:23:05   0:07:26      7     3/F
    2. Tyra Clark           Randolph, NY        0:23:30   0:07:34      9     4/F
    3. Taylor Smith         Delevan, NY         0:26:03   0:08:23     13     7/F
    4. Marissa Clark        Randolph, NY        0:26:58   0:08:41     15     8/F
    5. Sofia Bentley        Franklinville, NY   0:38:32   0:12:24     43    31/F
    6. Lillian Bentley      Franklinville, NY   0:39:20   0:12:40     47    34/F
 
 
 
Women 20-29
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Brooke Adams         Randolph, NY        0:19:19   0:06:13      1     1/F
    2. Lauren Saglimben     Allegany, NY        0:29:05   0:09:22     24    14/F
    3. Linnea Pollock       Franklinville, NY   0:30:20   0:09:46     26    16/F
    4. Kathleen Brown       Tonawanda, NY       0:31:06   0:10:01     27    17/F
    5. Heidi Norton         Tonawanda, NY       0:31:19   0:10:05     28    18/F
    6. Cheyenne Staufenberg Springville, NY     0:32:11   0:10:22     32    21/F
    7. Sydney Barrett       Little Valley, NY   0:32:50   0:10:34     34    23/F
    8. Rebecca Wyant        Dalton, NY          0:40:44   0:13:07     52    38/F
 
 
 
Women 30-39
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Tammy Putt           Allegany, NY        0:19:37   0:06:19      3     2/F
    2. Angela Colomaio      Olean, NY           0:25:32   0:08:13     12     6/F
    3. Elizabeth Brisky     Franklinville, NY   0:31:49   0:10:14     30    20/F
    4. Rhonda Brol          Franklinville, NY   0:35:27   0:11:25     39    27/F
    5. Kimberly Randolph    Springville, NY     0:36:21   0:11:42     41    29/F
 
 
 
Women 40-49
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Kathy Clark          Randolph, NY        0:24:57   0:08:02     11     5/F
    2. Jessica Jordan       Franklinville, NY   0:27:20   0:08:48     18    10/F
    3. Jill Randolph        Cuba, NY            0:29:00   0:09:20     23    13/F
    4. Danette Green        Franklinville, NY   0:29:30   0:09:30     25    15/F
    5. Mary Songster-Alpin  Machias, NY         0:35:18   0:11:22     38    26/F
    6. Rayann Wheeler       Derby, NY           0:36:17   0:11:41     40    28/F
    7. Shannon Landow       East Amherst, NY    0:36:30   0:11:45     42    30/F
    8. Natalie Zent         Amherst, NY         0:38:54   0:12:31     45    33/F
 
 
 
Women 50-59
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Patricia Rogowski    Cheektowaga, NY     0:27:00   0:08:41     16     9/F
    2. Maggie Marren        Tonawanda, NY       0:28:17   0:09:06     20    11/F
    3. Patricia Saglimben   Allegany, NY        0:28:28   0:09:10     21    12/F
    4. Eileen Hryckowian    Bliss, NY           0:31:30   0:10:08     29    19/F
    5. Sue Barber           Lake View, NY       0:34:25   0:11:05     36    24/F
    6. Susan Rapp           Sugargrove, PA      0:34:57   0:11:15     37    25/F
    7. Hollie Green         Machias, NY         0:39:38   0:12:45     50    37/F
    8. Karen Radkowski      Holland, NY         1:17:24   0:24:55     54    39/F
 
 
 
Women 60-69
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Cyndi Wcislo         East Aurora, NY     0:32:21   0:10:25     33    22/F
    2. Kathleen Walter      Buffalo, NY         0:39:31   0:12:43     48    35/F
 
 
 
Women 70-99
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Dorthy Gaines        East Aurora, NY     0:38:42   0:12:27     44    32/F
    2. Edye Radice          Buffalo, NY         0:39:35   0:12:44     49    36/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order       Age Graded Overall
 
 
 
Men 0-19
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Ben Seigel           Cuba, NY           0:20:30  0:06:36      4     2/M
    2. Noah Seigel          Cuba, NY           0:22:24  0:07:13      5     3/M
    3. Anderson Seigel      Cuba, NY           0:24:19  0:07:50     10     6/M
    4. DJ Pfeiffer          Franklinville, NY  0:33:33  0:10:48     35    12/M
    5. Dominic Breton       Franklinville, NY  0:40:27  0:13:01     51    14/M
 
 
 
Men 20-29
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Jack Lepage          Tonawanda, NY      0:22:40  0:07:18      6     4/M
    2. Ryan Lee             Springville, NY    0:32:11  0:10:22     31    11/M
 
 
 
Men 30-39
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Sean Randolph        Cuba, NY           0:19:31  0:06:17      2     1/M
    2. Josh Wilcox          Franklinville, NY  0:27:06  0:08:43     17     8/M
    3. Shane Randolph       Springville, NY    0:27:39  0:08:54     19     9/M
 
 
 
Men 40-49
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Joseph Zito          Cheektowaga, NY    0:23:18  0:07:30      8     5/M
    2. Kevin Zent           Amherst, NY        0:38:55  0:12:32     46    13/M
 
 
 
Men 50-59
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. Tom Marren           Tonawanda, NY      0:26:45  0:08:37     14     7/M
 
 
 
Men 60-69
------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                 Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
------------------------------------------------------------------------------
    1. David Weigel         Lancaster, PA      0:28:38  0:09:13     22    10/M
    2. Michael Abt          Erie, PA           0:48:39  0:15:40     53    15/M



Top of Page








Age Graded Overall       Men - Age Groups       Women - Age Groups       Overall Finish Order
----------------------------------------------------------------------------
AGPlace  Name                   AGtime    AGpct    Age    Time      Place   
----------------------------------------------------------------------------
      1. Brooke Adams           0:19:19   76.45%     28   0:19:19       1 
      2. Tammy Putt             0:19:36   75.35%     32   0:19:37       3 
      3. Tyra Clark             0:21:32   68.57%     13   0:23:30       9 
      4. Sean Randolph          0:19:12   67.61%     34   0:19:31       2 
      5. Anderson Seigel        0:19:25   66.89%      9   0:24:19      10 
      6. Katherine Frascella    0:22:43   65.01%     17   0:23:05       7 
      7. Ben Seigel             0:20:06   64.61%     16   0:20:30       4 
      8. Patricia Rogowski      0:23:05   63.98%     54   0:27:00      16 
      9. Noah Seigel            0:20:45   62.58%     13   0:22:24       5 
     10. Patricia Saglimben     0:23:47   62.09%     56   0:28:28      21 
     11. Edye Radice            0:23:48   62.04%     80   0:39:35      49 
     12. Kathy Clark            0:23:49   61.98%     43   0:24:57      11 
     13. David Weigel           0:21:31   60.34%     69   0:28:38      22 
     14. Marissa Clark          0:24:43   59.75%     13   0:26:58      15 
     15. Joseph Zito            0:21:45   59.68%     42   0:23:18       8 
     16. Maggie Marren          0:25:00   59.06%     51   0:28:17      20 
     17. Cyndi Wcislo           0:25:27   58.01%     61   0:32:21      33 
     18. Angela Colomaio        0:25:30   57.89%     32   0:25:32      12 
     19. Taylor Smith           0:25:38   57.61%     17   0:26:03      13 
     20. Jack Lepage            0:22:40   57.30%     28   0:22:40       6 
     21. Tom Marren             0:23:11   56.00%     52   0:26:45      14 
     22. Jessica Jordan         0:26:36   55.50%     40   0:27:20      18 
     23. Eileen Hryckowian      0:26:37   55.47%     55   0:31:30      29 
     24. Dorthy Gaines          0:27:04   54.55%     70   0:38:42      44 
     25. Danette Green          0:27:29   53.74%     46   0:29:30      25 
     26. Jill Randolph          0:28:14   52.31%     40   0:29:00      23 
     27. Sue Barber             0:28:45   51.36%     56   0:34:25      36 
     28. Lauren Saglimben       0:29:05   50.77%     23   0:29:05      24 
     29. Kathleen Walter        0:29:11   50.61%     66   0:39:31      48 
     30. Susan Rapp             0:29:12   50.58%     56   0:34:57      37 
     31. Linnea Pollock         0:30:20   48.68%     20   0:30:20      26 
     32. Josh Wilcox            0:26:57   48.16%     31   0:27:06      17 
     33. Kathleen Brown         0:31:06   47.48%     25   0:31:06      27 
     34. Heidi Norton           0:31:19   47.15%     28   0:31:19      28 
     35. Shane Randolph         0:27:34   47.10%     30   0:27:39      19 
     36. Elizabeth Brisky       0:31:49   46.41%     30   0:31:49      30 
     37. Hollie Green           0:31:57   46.21%     59   0:39:38      50 
     38. Cheyenne Staufenberg   0:32:11   45.88%     20   0:32:11      32 
     39. Sofia Bentley          0:32:44   45.12%     10   0:38:32      43 
     40. Sydney Barrett         0:32:50   44.97%     26   0:32:50      34 
     41. Mary Songster-Alpin    0:33:27   44.15%     44   0:35:18      38 
     42. Shannon Landow         0:34:18   43.05%     45   0:36:30      42 
     43. Lillian Bentley        0:34:21   42.98%     11   0:39:20      47 
     44. Rayann Wheeler         0:34:23   42.95%     44   0:36:17      40 
     45. Rhonda Brol            0:35:07   42.05%     36   0:35:27      39 
     46. Kimberly Randolph      0:36:21   40.63%     31   0:36:21      41 
     47. Ryan Lee               0:32:11   40.34%     24   0:32:11      31 
     48. Natalie Zent           0:37:09   39.75%     43   0:38:54      45 
     49. DJ Pfeiffer            0:33:17   39.00%     17   0:33:33      35 
     50. Dominic Breton         0:35:12   36.88%     11   0:40:27      51 
     51. Kevin Zent             0:35:18   36.79%     46   0:38:55      46 
     52. Rebecca Wyant          0:40:44   36.25%     24   0:40:44      52 
     53. Michael Abt            0:37:56   34.23%     65   0:48:39      53 
     54. Karen Radkowski        1:09:10   21.35%     50   1:17:24      54 

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com