East Aurora Rerun 5K

East Aurora, NY
July 26, 2014

Results Data Courtesy of:  Dennis Webster
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups
------------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace         InGroup      InSex
------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Sean Phillips          East Aurora NY     0:16:15  0:05:06     1/M19-24        1/M    
    2. Kenny Vasbinder        East Aurora NY     0:17:20  0:05:26     1/M14-18        2/M    
    3. TJ Murray              East Aurora NY     0:17:38  0:05:32     2/M14-18        3/M    
    4. Bryan Hensen           East Aurora NY     0:17:57  0:05:38     3/M14-18        4/M    
    5. Dean Goodison          East Aurora NY     0:18:12  0:05:42     1/M40-44        5/M    
    6. Matt McLaughlin        East Aurora NY     0:18:19  0:05:44     4/M14-18        6/M    
    7. Kevin Murnock          East Aurora NY     0:18:35  0:05:49     5/M14-18        7/M    
    8. Zach Lyons             Addison NY         0:18:52  0:05:55     6/M14-18        8/M    
    9. Jim Dunn               East Aurora NY     0:18:53  0:05:55     1/M45-49        9/M    
   10. Matt Sieracki          East Aurora NY     0:18:56  0:05:56     7/M14-18       10/M    
   11. Jerry Irving           East Aurora NY     0:18:57  0:05:56     1/M60-64       11/M    
   12. Will Zink              East Aurora NY     0:19:05  0:05:59     8/M14-18       12/M    
   13. Sophia Tasselmyer      East Aurora NY     0:19:14  0:06:02     1/F14-18        1/F    
   14. Catherine Phillips     East Aurora NY     0:19:25  0:06:05     1/F19-24        2/F    
   15. Ashley Peppriell       East Aurora NY     0:19:34  0:06:08     2/F19-24        3/F    
   16. Nicholas Taylor        Arcade NY          0:19:53  0:06:14     2/M19-24       13/M    
   17. Mike Bonarski          Buffalo NY         0:19:58  0:06:15     1/M25-29       14/M    
   18. Russell Payne          East Aurora NY     0:19:58  0:06:15     9/M14-18       15/M    
   19. John Lyons             Addison NY         0:20:02  0:06:17    10/M14-18       16/M    
   20. Maisy Webster          East Aurora NY     0:20:29  0:06:25     2/F14-18        4/F    
   21. Ted Cincotti           East Aurora NY     0:20:48  0:06:31     1/M50-54       17/M    
   22. Parker Tent            East Aurora NY     0:21:07  0:06:37    11/M14-18       18/M    
   23. Hannah Weppner         East Aurora NY     0:21:10  0:06:38     3/F14-18        5/F    
   24. Brenna Lyons           Addison NY         0:21:19  0:06:41     4/F14-18        6/F    
   25. Terrell Dye            Littleton CO       0:21:20  0:06:41     2/M45-49       19/M    
   26. Joshua Ward            East Aurora NY     0:21:28  0:06:44    12/M14-18       20/M    
   27. Rick Phillips          East Aurora NY     0:21:34  0:06:46     2/M50-54       21/M    
   28. Harry Hoffman          East Aurora NY     0:21:39  0:06:47    13/M14-18       22/M    
   29. Molly McLaughlin       East Aurora NY     0:21:50  0:06:51     5/F14-18        7/F    
   30. Stefano Scarpa         East Aurora NY     0:21:53  0:06:52     3/M50-54       23/M    
   31. James White            East Aurora NY     0:21:58  0:06:53     2/M40-44       24/M    
   32. Katherine Moldenhauer  East Aurora NY     0:22:01  0:06:54     1/F35-39        8/F    
   33. Todd Marshall          East Aurora NY     0:22:03  0:06:55     1/M35-39       25/M    
   34. Diane Hampton          East Aurora NY     0:22:28  0:07:02     2/F35-39        9/F    
   35. Courtney Daily         East Aurora NY     0:22:35  0:07:05     1/F40-44       10/F    
   36. Sandy  Bunn            Eden NY            0:22:39  0:07:06     1/M55-59       26/M    
   37. David Ward             Akron NY           0:22:47  0:07:08     2/M60-64       27/M    
   38. Tori Klimowicz         East Aurora NY     0:22:58  0:07:12     6/F14-18       11/F    
   39. Ryan Ensminger         East Aurora NY     0:22:59  0:07:12     1/M0-13        28/M    
   40. Phillip Payne          East Aurora NY     0:23:00  0:07:13     3/M45-49       29/M    
   41. Gracea Brach           East Aurora NY     0:23:15  0:07:17     7/F14-18       12/F    
   42. Krystal Dominick       Varysburg NY       0:23:20  0:07:19     1/F30-34       13/F    
   43. Robert Klimowicz       West Falls NY      0:23:25  0:07:20     4/M45-49       30/M    
   44. Cynthia  Lyons         Addison NY         0:23:27  0:07:21     2/F40-44       14/F    
   45. Steve Kenworthy        East Aurora NY     0:23:29  0:07:22     5/M45-49       31/M    
   46. Lauren Kenworthy       East Aurora NY     0:23:33  0:07:23     8/F14-18       15/F    
   47. Eugenia Episcopo       Buffalo NY         0:23:37  0:07:24     1/F25-29       16/F    
   48. Matt Bindig            East Aurora NY     0:23:42  0:07:26     2/M35-39       32/M    
   49. Mary O'Brien           East Aurora NY     0:23:43  0:07:26     3/F35-39       17/F    
   50. Emily Jason            East Aurora NY     0:23:51  0:07:28     1/F0-13        18/F    
   51. Steve Mikos            Wheatfield NY      0:23:51  0:07:28     4/M50-54       33/M    
   52. Michael Jason          East Aurora NY     0:23:58  0:07:31     3/M40-44       34/M    
   53. Jason Mruzik           S Wales NY         0:23:59  0:07:31     4/M40-44       35/M    
   54. Catherine Haight       East Aurora NY     0:24:12  0:07:35     1/F50-54       19/F    
   55. Joshua Taylor          Arcade NY          0:24:24  0:07:39    14/M14-18       36/M    
   56. Samuel Neal            East Aurora NY     0:24:25  0:07:39     3/M60-64       37/M    
   57. Becca Jones            East Aurora NY     0:24:33  0:07:42     9/F14-18       20/F    
   58. Tj Jones               East Aurora NY     0:24:40  0:07:44     6/M45-49       38/M    
   59. Rick Hanavan           East Aurora NY     0:24:54  0:07:48     4/M60-64       39/M    
   60. Kathryn Lahrs          Elma NY            0:24:59  0:07:50     2/F30-34       21/F    
   61. Glenn Wygant           Clarence NY        0:25:19  0:07:56     2/M55-59       40/M    
   62. Ray Castanik           Depew NY           0:25:26  0:07:58     5/M60-64       41/M    
   63. Julie Fisher           East Aurora NY     0:25:31  0:08:00     4/F35-39       22/F    
   64. Eva Scarpa             East Aurora NY     0:25:31  0:08:00     2/F0-13        23/F    
   65. Brigid Lyons-Mahoney   East Aurora NY     0:25:34  0:08:01     3/F40-44       24/F    
   66. Max Moldenhauer        Charleston SC      0:25:45  0:08:04     2/M0-13        42/M    
   67. Ava Danieu             East Aurora NY     0:26:04  0:08:10     3/F0-13        25/F    
   68. Robert Ward            East Aurora NY     0:26:05  0:08:10     3/M19-24       43/M    
   69. Paul Kinsella          East Aurora NY     0:26:20  0:08:15     5/M50-54       44/M    
   70. Kimberly Long          East Aurora NY     0:26:28  0:08:18    10/F14-18       26/F    
   71. Dave Schifferle        East Aurora NY     0:26:44  0:08:23     3/M55-59       45/M    
   72. Margot Treadwell       Elma NY            0:26:45  0:08:23     4/F0-13        27/F    
   73. Tom Treadwell          Elma NY            0:26:46  0:08:23     7/M45-49       46/M    
   74. Juli Stroka            Holland NY         0:26:47  0:08:24     1/F45-49       28/F    
   75. Thomas Hughes          Orchard Park NY    0:26:47  0:08:24     5/M40-44       47/M    
   76. Erin Weppner           East Aurora NY     0:27:00  0:08:28    11/F14-18       29/F    
   77. John Ward              East Aurora NY     0:27:07  0:08:30     4/M55-59       48/M    
   78. Jennifer Marmion       East Aurora NY     0:27:13  0:08:32     3/F30-34       30/F    
   79. Amber Lynn Miller      East Aurora NY     0:27:15  0:08:32     4/F30-34       31/F    
   80. Darya Brach            East Aurora NY     0:27:30  0:08:37     2/F50-54       32/F    
   81. Megan Wolcott          Cheektowaga NY     0:27:31  0:08:37     5/F30-34       33/F    
   82. Anthony Markello       East Aurora NY     0:27:47  0:08:42     3/M0-13        49/M    
   83. Fran Warthling         Blasdell NY        0:27:51  0:08:44     8/M45-49       50/M    
   84. John Nasca             Williamsville NY   0:27:57  0:08:46     6/M50-54       51/M    
   85. Luke Lyons             Addison NY         0:28:00  0:08:47     4/M0-13        52/M    
   86. Jim Suttell            East Aurora NY     0:28:04  0:08:48     1/M65-69       53/M    
   87. Brian Soulvie          Holland NY         0:28:11  0:08:50     6/M40-44       54/M    
   88. Katie Lenihan          East Aurora NY     0:28:11  0:08:50     3/F50-54       34/F    
   89. Ryan Klute             East Aurora NY     0:28:38  0:08:58     1/M30-34       55/M    
   90. Ryan Mahoney           East Aurora NY     0:28:58  0:09:05     5/M0-13        56/M    
   91. Erin Bogulski          Derby NY           0:28:58  0:09:05     6/F30-34       35/F    
   92. Krista Martinez        East Aurora NY     0:29:02  0:09:06     5/F35-39       36/F    
   93. Kelly McCaskey         East Aurora NY     0:29:22  0:09:12     3/F19-24       37/F    
   94. Jennifer Redden        Delevan NY         0:29:26  0:09:13     7/F30-34       38/F    
   95. Lillian Mruzik         S Wales NY         0:29:33  0:09:16     5/F0-13        39/F    
   96. Katie Mruzik           S Wales NY         0:29:33  0:09:16     8/F30-34       40/F    
   97. Heather Moldenhauer    Charleston SC      0:29:34  0:09:16     6/F35-39       41/F    
   98. Steve McCarville       Orchard Park NY    0:29:36  0:09:17     7/M50-54       57/M    
   99. Joe Hastreiter         Lancaster NY       0:29:54  0:09:22     5/M55-59       58/M    
  100. Sam Erwin              East Aurora NY     0:30:00  0:09:24     6/M0-13        59/M    
  101. Joyce Warthling        Blasdell NY        0:30:05  0:09:26     2/F45-49       42/F    
  102. Jack Erwin             East Aurora NY     0:30:43  0:09:38     7/M0-13        60/M    
  103. Emily Krieger          East NY            0:30:54  0:09:41     6/F0-13        43/F    
  104. Samantha Hulme         East Aurora NY     0:31:00  0:09:43     7/F0-13        44/F    
  105. Paul Hulme             East Aurora NY     0:31:03  0:09:44     9/M45-49       61/M    
  106. Mary Gannon            West Falls NY      0:31:19  0:09:49     7/F35-39       45/F    
  107. Gary Ranger            Eden NY            0:31:30  0:09:52     2/M65-69       62/M    
  108. Patty Hastreiter       Lancaster NY       0:31:38  0:09:55     1/F55-59       46/F    
  109. John Bray              Arcade NY          0:31:57  0:10:01     6/M60-64       63/M    
  110. Joanne Brewer          West Falls NY      0:32:01  0:10:02     8/F35-39       47/F    
  111. Timothy Schaefer       Lancaster NY       0:32:23  0:10:09    10/M45-49       64/M    
  112. Katherine Markello     East Aurora NY     0:32:48  0:10:17     8/F0-13        48/F    
  113. Meaghan Tent           East Aurora NY     0:32:49  0:10:17     4/F40-44       49/F    
  114. Peter Okhamvilaysack   Arcade NY          0:33:13  0:10:25     2/M30-34       65/M    
  115. Mac Mackenzie          Jamestown NY       0:33:38  0:10:32     1/F70+         50/F    
  116. Mary Stone             East Aurora NY     0:33:44  0:10:34     2/F55-59       51/F    
  117. Maggie Gorski-Simonick Angola NY          0:34:23  0:10:47     1/F60-64       52/F    
  118. Ward Morrow            Stephens City VA   0:34:43  0:10:53     3/M65-69       66/M    
  119. Jennifer Meng          Orchard Park NY    0:35:42  0:11:11     2/F25-29       53/F    
  120. Elizabeth Smith        Buffalo NY         0:36:40  0:11:30     9/F35-39       54/F    
  121. Penny Messinger        East Aurora NY     0:37:34  0:11:46     3/F45-49       55/F    
  122. Tracy Ensminger        East Aurora NY     0:38:05  0:11:56     4/F45-49       56/F    
  123. Jeff McCaskey          East Aurora NY     0:38:06  0:11:56     6/M55-59       67/M    
  124. Mia Markello           East Aurora NY     0:38:38  0:12:06     5/F45-49       57/F    
  125. Gina Waterhouse        Fleming Isalnd FL  0:38:41  0:12:07     2/F60-64       58/F    
  126. Nancy Egan             Holland NY         0:38:50  0:12:10     3/F55-59       59/F    
  127. Edna Hyer              S. Wales NY        0:39:56  0:12:31     2/F70+         60/F    



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order
 
 
 
Women 0-13
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Emily Jason            East Aurora NY      0:23:51   0:07:28     50    18/F
    2. Eva Scarpa             East Aurora NY      0:25:31   0:08:00     64    23/F
    3. Ava Danieu             East Aurora NY      0:26:04   0:08:10     67    25/F
    4. Margot Treadwell       Elma NY             0:26:45   0:08:23     72    27/F
    5. Lillian Mruzik         S Wales NY          0:29:33   0:09:16     95    39/F
    6. Emily Krieger          East NY             0:30:54   0:09:41    103    43/F
    7. Samantha Hulme         East Aurora NY      0:31:00   0:09:43    104    44/F
    8. Katherine Markello     East Aurora NY      0:32:48   0:10:17    112    48/F
 
 
 
Women 14-18
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Sophia Tasselmyer      East Aurora NY      0:19:14   0:06:02     13     1/F
    2. Maisy Webster          East Aurora NY      0:20:29   0:06:25     20     4/F
    3. Hannah Weppner         East Aurora NY      0:21:10   0:06:38     23     5/F
    4. Brenna Lyons           Addison NY          0:21:19   0:06:41     24     6/F
    5. Molly McLaughlin       East Aurora NY      0:21:50   0:06:51     29     7/F
    6. Tori Klimowicz         East Aurora NY      0:22:58   0:07:12     38    11/F
    7. Gracea Brach           East Aurora NY      0:23:15   0:07:17     41    12/F
    8. Lauren Kenworthy       East Aurora NY      0:23:33   0:07:23     46    15/F
    9. Becca Jones            East Aurora NY      0:24:33   0:07:42     57    20/F
   10. Kimberly Long          East Aurora NY      0:26:28   0:08:18     70    26/F
   11. Erin Weppner           East Aurora NY      0:27:00   0:08:28     76    29/F
 
 
 
Women 19-24
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Catherine Phillips     East Aurora NY      0:19:25   0:06:05     14     2/F
    2. Ashley Peppriell       East Aurora NY      0:19:34   0:06:08     15     3/F
    3. Kelly McCaskey         East Aurora NY      0:29:22   0:09:12     93    37/F
 
 
 
Women 25-29
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Eugenia Episcopo       Buffalo NY          0:23:37   0:07:24     47    16/F
    2. Jennifer Meng          Orchard Park NY     0:35:42   0:11:11    119    53/F
 
 
 
Women 30-34
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Krystal Dominick       Varysburg NY        0:23:20   0:07:19     42    13/F
    2. Kathryn Lahrs          Elma NY             0:24:59   0:07:50     60    21/F
    3. Jennifer Marmion       East Aurora NY      0:27:13   0:08:32     78    30/F
    4. Amber Lynn Miller      East Aurora NY      0:27:15   0:08:32     79    31/F
    5. Megan Wolcott          Cheektowaga NY      0:27:31   0:08:37     81    33/F
    6. Erin Bogulski          Derby NY            0:28:58   0:09:05     91    35/F
    7. Jennifer Redden        Delevan NY          0:29:26   0:09:13     94    38/F
    8. Katie Mruzik           S Wales NY          0:29:33   0:09:16     96    40/F
 
 
 
Women 35-39
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Katherine Moldenhauer  East Aurora NY      0:22:01   0:06:54     32     8/F
    2. Diane Hampton          East Aurora NY      0:22:28   0:07:02     34     9/F
    3. Mary O'Brien           East Aurora NY      0:23:43   0:07:26     49    17/F
    4. Julie Fisher           East Aurora NY      0:25:31   0:08:00     63    22/F
    5. Krista Martinez        East Aurora NY      0:29:02   0:09:06     92    36/F
    6. Heather Moldenhauer    Charleston SC       0:29:34   0:09:16     97    41/F
    7. Mary Gannon            West Falls NY       0:31:19   0:09:49    106    45/F
    8. Joanne Brewer          West Falls NY       0:32:01   0:10:02    110    47/F
    9. Elizabeth Smith        Buffalo NY          0:36:40   0:11:30    120    54/F
 
 
 
Women 40-44
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Courtney Daily         East Aurora NY      0:22:35   0:07:05     35    10/F
    2. Cynthia  Lyons         Addison NY          0:23:27   0:07:21     44    14/F
    3. Brigid Lyons-Mahoney   East Aurora NY      0:25:34   0:08:01     65    24/F
    4. Meaghan Tent           East Aurora NY      0:32:49   0:10:17    113    49/F
 
 
 
Women 45-49
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Juli Stroka            Holland NY          0:26:47   0:08:24     74    28/F
    2. Joyce Warthling        Blasdell NY         0:30:05   0:09:26    101    42/F
    3. Penny Messinger        East Aurora NY      0:37:34   0:11:46    121    55/F
    4. Tracy Ensminger        East Aurora NY      0:38:05   0:11:56    122    56/F
    5. Mia Markello           East Aurora NY      0:38:38   0:12:06    124    57/F
 
 
 
Women 50-54
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Catherine Haight       East Aurora NY      0:24:12   0:07:35     54    19/F
    2. Darya Brach            East Aurora NY      0:27:30   0:08:37     80    32/F
    3. Katie Lenihan          East Aurora NY      0:28:11   0:08:50     88    34/F
 
 
 
Women 55-59
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Patty Hastreiter       Lancaster NY        0:31:38   0:09:55    108    46/F
    2. Mary Stone             East Aurora NY      0:33:44   0:10:34    116    51/F
    3. Nancy Egan             Holland NY          0:38:50   0:12:10    126    59/F
 
 
 
Women 60-64
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Maggie Gorski-Simonick Angola NY           0:34:23   0:10:47    117    52/F
    2. Gina Waterhouse        Fleming Isalnd FL   0:38:41   0:12:07    125    58/F
 
 
 
Women 70+
----------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time      Pace    OvrAll   InSex
----------------------------------------------------------------------------------
    1. Mac Mackenzie          Jamestown NY        0:33:38   0:10:32    115    50/F
    2. Edna Hyer              S. Wales NY         0:39:56   0:12:31    127    60/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order
 
 
 
Men 0-13
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Ryan Ensminger         East Aurora NY     0:22:59  0:07:12     39    28/M
    2. Max Moldenhauer        Charleston SC      0:25:45  0:08:04     66    42/M
    3. Anthony Markello       East Aurora NY     0:27:47  0:08:42     82    49/M
    4. Luke Lyons             Addison NY         0:28:00  0:08:47     85    52/M
    5. Ryan Mahoney           East Aurora NY     0:28:58  0:09:05     90    56/M
    6. Sam Erwin              East Aurora NY     0:30:00  0:09:24    100    59/M
    7. Jack Erwin             East Aurora NY     0:30:43  0:09:38    102    60/M
 
 
 
Men 14-18
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Kenny Vasbinder        East Aurora NY     0:17:20  0:05:26      2     2/M
    2. TJ Murray              East Aurora NY     0:17:38  0:05:32      3     3/M
    3. Bryan Hensen           East Aurora NY     0:17:57  0:05:38      4     4/M
    4. Matt McLaughlin        East Aurora NY     0:18:19  0:05:44      6     6/M
    5. Kevin Murnock          East Aurora NY     0:18:35  0:05:49      7     7/M
    6. Zach Lyons             Addison NY         0:18:52  0:05:55      8     8/M
    7. Matt Sieracki          East Aurora NY     0:18:56  0:05:56     10    10/M
    8. Will Zink              East Aurora NY     0:19:05  0:05:59     12    12/M
    9. Russell Payne          East Aurora NY     0:19:58  0:06:15     18    15/M
   10. John Lyons             Addison NY         0:20:02  0:06:17     19    16/M
   11. Parker Tent            East Aurora NY     0:21:07  0:06:37     22    18/M
   12. Joshua Ward            East Aurora NY     0:21:28  0:06:44     26    20/M
   13. Harry Hoffman          East Aurora NY     0:21:39  0:06:47     28    22/M
   14. Joshua Taylor          Arcade NY          0:24:24  0:07:39     55    36/M
 
 
 
Men 19-24
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Sean Phillips          East Aurora NY     0:16:15  0:05:06      1     1/M
    2. Nicholas Taylor        Arcade NY          0:19:53  0:06:14     16    13/M
    3. Robert Ward            East Aurora NY     0:26:05  0:08:10     68    43/M
 
 
 
Men 25-29
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Mike Bonarski          Buffalo NY         0:19:58  0:06:15     17    14/M
 
 
 
Men 30-34
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Ryan Klute             East Aurora NY     0:28:38  0:08:58     89    55/M
    2. Peter Okhamvilaysack   Arcade NY          0:33:13  0:10:25    114    65/M
 
 
 
Men 35-39
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Todd Marshall          East Aurora NY     0:22:03  0:06:55     33    25/M
    2. Matt Bindig            East Aurora NY     0:23:42  0:07:26     48    32/M
 
 
 
Men 40-44
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Dean Goodison          East Aurora NY     0:18:12  0:05:42      5     5/M
    2. James White            East Aurora NY     0:21:58  0:06:53     31    24/M
    3. Michael Jason          East Aurora NY     0:23:58  0:07:31     52    34/M
    4. Jason Mruzik           S Wales NY         0:23:59  0:07:31     53    35/M
    5. Thomas Hughes          Orchard Park NY    0:26:47  0:08:24     75    47/M
    6. Brian Soulvie          Holland NY         0:28:11  0:08:50     87    54/M
 
 
 
Men 45-49
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Jim Dunn               East Aurora NY     0:18:53  0:05:55      9     9/M
    2. Terrell Dye            Littleton CO       0:21:20  0:06:41     25    19/M
    3. Phillip Payne          East Aurora NY     0:23:00  0:07:13     40    29/M
    4. Robert Klimowicz       West Falls NY      0:23:25  0:07:20     43    30/M
    5. Steve Kenworthy        East Aurora NY     0:23:29  0:07:22     45    31/M
    6. Tj Jones               East Aurora NY     0:24:40  0:07:44     58    38/M
    7. Tom Treadwell          Elma NY            0:26:46  0:08:23     73    46/M
    8. Fran Warthling         Blasdell NY        0:27:51  0:08:44     83    50/M
    9. Paul Hulme             East Aurora NY     0:31:03  0:09:44    105    61/M
   10. Timothy Schaefer       Lancaster NY       0:32:23  0:10:09    111    64/M
 
 
 
Men 50-54
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Ted Cincotti           East Aurora NY     0:20:48  0:06:31     21    17/M
    2. Rick Phillips          East Aurora NY     0:21:34  0:06:46     27    21/M
    3. Stefano Scarpa         East Aurora NY     0:21:53  0:06:52     30    23/M
    4. Steve Mikos            Wheatfield NY      0:23:51  0:07:28     51    33/M
    5. Paul Kinsella          East Aurora NY     0:26:20  0:08:15     69    44/M
    6. John Nasca             Williamsville NY   0:27:57  0:08:46     84    51/M
    7. Steve McCarville       Orchard Park NY    0:29:36  0:09:17     98    57/M
 
 
 
Men 55-59
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Sandy  Bunn            Eden NY            0:22:39  0:07:06     36    26/M
    2. Glenn Wygant           Clarence NY        0:25:19  0:07:56     61    40/M
    3. Dave Schifferle        East Aurora NY     0:26:44  0:08:23     71    45/M
    4. John Ward              East Aurora NY     0:27:07  0:08:30     77    48/M
    5. Joe Hastreiter         Lancaster NY       0:29:54  0:09:22     99    58/M
    6. Jeff McCaskey          East Aurora NY     0:38:06  0:11:56    123    67/M
 
 
 
Men 60-64
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Jerry Irving           East Aurora NY     0:18:57  0:05:56     11    11/M
    2. David Ward             Akron NY           0:22:47  0:07:08     37    27/M
    3. Samuel Neal            East Aurora NY     0:24:25  0:07:39     56    37/M
    4. Rick Hanavan           East Aurora NY     0:24:54  0:07:48     59    39/M
    5. Ray Castanik           Depew NY           0:25:26  0:07:58     62    41/M
    6. John Bray              Arcade NY          0:31:57  0:10:01    109    63/M
 
 
 
Men 65-69
--------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                   Town               Time     Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------------------------
    1. Jim Suttell            East Aurora NY     0:28:04  0:08:48     86    53/M
    2. Gary Ranger            Eden NY            0:31:30  0:09:52    107    62/M
    3. Ward Morrow            Stephens City VA   0:34:43  0:10:53    118    66/M

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com