USATF-Niagara Ultra Series

Finger Lakes Fifties Ultra Runs 50 Miles

Hector, NY
July 5, 2014

Results Data Courtesy of:  Albany Running Exchange
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups
-----------------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                Town                 Time      Pace         InGroup      InSex
-----------------------------------------------------------------------------------------
    1. David Allara        South Plainfield NJ  8:21:19  0:16:08     1/MM            1/M    
    2. Max Frumes          Brooklyn NY          8:53:31  0:17:10     2/MM            2/M    
    3. Johannes Grohmann   New York NY          8:59:07  0:17:21     3/MM            3/M    
    4. Guillermo Ayala     New Milford NJ       9:01:19  0:17:25     4/MM            4/M    
    5. Allan Wiggins       Oakville ON          9:05:37  0:17:34     5/MM            5/M    
    6. Kevin Douglass      Cortland NY          9:22:32  0:18:06     6/MM            6/M    
    7. Kevin Shelton-Smith Sharnbrook BE        9:35:52  0:18:32     7/MM            7/M    
    8. Kristen Hyer        North Syracuse NY    9:37:04  0:18:34     1/FF            1/F    
    9. Ayako Yamazaki      Chestnut Ridge NY    9:41:53  0:18:44     2/FF            2/F    
   10. John Fegyveresi     State College PA     9:44:28  0:18:49     8/MM            8/M    
   11. Nancy Kleinrock     Ithaca NY            9:49:34  0:18:59     3/FF            3/F    
   12. David Brezer        Mississauga ON       9:54:46  0:19:09     9/MM            9/M    
   13. Pete Kresock        Ithaca NY            9:59:52  0:19:18    10/MM           10/M    
   14. Ashley Daily        West Hartford CT    10:20:59  0:19:59     4/FF            4/F    
   15. John Muoio          Rochester NY        10:31:23  0:20:19    11/MM           11/M    
   16. Ron Heerkens Jr     East Rochester NY   10:33:06  0:20:23    12/MM           12/M    
   17. Scott Ulrich        Brooktondale NY     10:37:51  0:20:32    13/MM           13/M    
   18. Ron Wightman        Wellsville NY       10:42:49  0:20:41    14/MM           14/M    
   19. Aaron Wightman      Corning NY          10:42:49  0:20:41    15/MM           15/M    
   20. Stuart Johnson      Shawnee KS          10:48:13  0:20:52    16/MM           16/M    
   21. Lorie Sheinwald     Old Bethpage NY     10:49:32  0:20:54     5/FF            5/F    
   22. Jennifer Fleming    State College PA    10:50:41  0:20:57     6/FF            6/F    
   23. Jeffrey Young       Bergen NY           10:51:45  0:20:59    17/MM           17/M    
   24. Samuel Bonacci      Rochester NY        10:51:46  0:20:59    18/MM           18/M    
   25. Vincent Cappadora   Shirley NY          11:06:21  0:21:27    19/MM           19/M    
   26. Ethan Matyas        Oakpark IL          11:14:58  0:21:44    20/MM           20/M    
   27. Lorrie Tily         Locke NY            11:17:07  0:21:48     7/FF            7/F    
   28. Hiroshi Kitada      Tuckahoe NY         11:19:02  0:21:51    21/MM           21/M    
   29. Eric McGlinchey     Alexandria VA       11:20:58  0:21:55    22/MM           22/M    
   30. Jade Mills          Chittenango NY      11:21:31  0:21:56     8/FF            8/F    
   31. Jeff Trondsen       Ithaca NY           11:24:12  0:22:01    23/MM           23/M    
   32. Bill Trondsen       Horseheads NY       11:24:12  0:22:01    24/MM           24/M    
   33. Stacy Maier         Webster NY          11:26:27  0:22:06     9/FF            9/F    
   34. Anne Esposito       Rochester NY        11:33:38  0:22:20    10/FF           10/F    
   35. Robert Wilder       Victor NY           11:33:39  0:22:20    25/MM           25/M    
   36. Stacy Davison       Fayetteville NY     11:44:03  0:22:40    11/FF           11/F    
   37. James Miner         Dryden NY           12:01:47  0:23:14    26/MM           26/M    
   38. Christopher Accardo Ithaca NY           12:06:44  0:23:23    27/MM           27/M    
   39. Deb Johnson         Shawnee KS          12:08:23  0:23:27    12/FF           12/F    
   40. Hillary Johnson     Albany NY           12:08:23  0:23:27    13/FF           13/F    
   41. Jason Schaeffer     Auburn PA           12:12:31  0:23:35    28/MM           28/M    
   42. Bambi Jasmin        Webster NY          12:22:18  0:23:54    14/FF           14/F    
   43. Angela Merges       Whitestone NY       12:37:21  0:24:23    15/FF           15/F    
   44. Benigno Veraz       New York NY         13:11:33  0:25:29    29/MM           29/M    



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order
 
 
 
Women F
---------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                Town                 Time      Pace    OvrAll   InSex
---------------------------------------------------------------------------------
    1. Kristen Hyer        North Syracuse NY     9:37:04   0:18:34      8     1/F
    2. Ayako Yamazaki      Chestnut Ridge NY     9:41:53   0:18:44      9     2/F
    3. Nancy Kleinrock     Ithaca NY             9:49:34   0:18:59     11     3/F
    4. Ashley Daily        West Hartford CT     10:20:59   0:19:59     14     4/F
    5. Lorie Sheinwald     Old Bethpage NY      10:49:32   0:20:54     21     5/F
    6. Jennifer Fleming    State College PA     10:50:41   0:20:57     22     6/F
    7. Lorrie Tily         Locke NY             11:17:07   0:21:48     27     7/F
    8. Jade Mills          Chittenango NY       11:21:31   0:21:56     30     8/F
    9. Stacy Maier         Webster NY           11:26:27   0:22:06     33     9/F
   10. Anne Esposito       Rochester NY         11:33:38   0:22:20     34    10/F
   11. Stacy Davison       Fayetteville NY      11:44:03   0:22:40     36    11/F
   12. Deb Johnson         Shawnee KS           12:08:23   0:23:27     39    12/F
   13. Hillary Johnson     Albany NY            12:08:23   0:23:27     40    13/F
   14. Bambi Jasmin        Webster NY           12:22:18   0:23:54     42    14/F
   15. Angela Merges       Whitestone NY        12:37:21   0:24:23     43    15/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order
 
 
 
Men M
-------------------------------------------------------------------------------
Place  Name                Town                 Time     Pace    OvrAll   InSex
-------------------------------------------------------------------------------
    1. David Allara        South Plainfield NJ  8:21:19  0:16:08      1     1/M
    2. Max Frumes          Brooklyn NY          8:53:31  0:17:10      2     2/M
    3. Johannes Grohmann   New York NY          8:59:07  0:17:21      3     3/M
    4. Guillermo Ayala     New Milford NJ       9:01:19  0:17:25      4     4/M
    5. Allan Wiggins       Oakville ON          9:05:37  0:17:34      5     5/M
    6. Kevin Douglass      Cortland NY          9:22:32  0:18:06      6     6/M
    7. Kevin Shelton-Smith Sharnbrook BE        9:35:52  0:18:32      7     7/M
    8. John Fegyveresi     State College PA     9:44:28  0:18:49     10     8/M
    9. David Brezer        Mississauga ON       9:54:46  0:19:09     12     9/M
   10. Pete Kresock        Ithaca NY            9:59:52  0:19:18     13    10/M
   11. John Muoio          Rochester NY         10:31:23  0:20:19     15    11/M
   12. Ron Heerkens Jr     East Rochester NY    10:33:06  0:20:23     16    12/M
   13. Scott Ulrich        Brooktondale NY      10:37:51  0:20:32     17    13/M
   14. Ron Wightman        Wellsville NY        10:42:49  0:20:41     18    14/M
   15. Aaron Wightman      Corning NY           10:42:49  0:20:41     19    15/M
   16. Stuart Johnson      Shawnee KS           10:48:13  0:20:52     20    16/M
   17. Jeffrey Young       Bergen NY            10:51:45  0:20:59     23    17/M
   18. Samuel Bonacci      Rochester NY         10:51:46  0:20:59     24    18/M
   19. Vincent Cappadora   Shirley NY           11:06:21  0:21:27     25    19/M
   20. Ethan Matyas        Oakpark IL           11:14:58  0:21:44     26    20/M
   21. Hiroshi Kitada      Tuckahoe NY          11:19:02  0:21:51     28    21/M
   22. Eric McGlinchey     Alexandria VA        11:20:58  0:21:55     29    22/M
   23. Jeff Trondsen       Ithaca NY            11:24:12  0:22:01     31    23/M
   24. Bill Trondsen       Horseheads NY        11:24:12  0:22:01     32    24/M
   25. Robert Wilder       Victor NY            11:33:39  0:22:20     35    25/M
   26. James Miner         Dryden NY            12:01:47  0:23:14     37    26/M
   27. Christopher Accardo Ithaca NY            12:06:44  0:23:23     38    27/M
   28. Jason Schaeffer     Auburn PA            12:12:31  0:23:35     41    28/M
   29. Benigno Veraz       New York NY          13:11:33  0:25:29     44    29/M

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com