Virgel Crest Ultras 100 Miles

Virgel, NY
September 20, 2014

Results Data Courtesy of:  Virgel Crest Ultras
Overall Finish Order    Men - Age Groups      Women - Age Groups
----------------------------------------------------------------------
Place  Name                  Time      Pace         InGroup      InSex
----------------------------------------------------------------------
    1. Denis Mikhaylov      19:56:00  0:11:46     1/MM            1/M    
    2. Sebastien Roulier    20:33:00  0:12:08     2/MM            2/M    
    3. Jack Ryon            25:38:00  0:15:08     3/MM            3/M    
    4. Steven Najjar        25:59:00  0:15:21     4/MM            4/M    
    5. Jason Brady          26:00:00  0:15:21     5/MM            5/M    
    6. Jeff Merritt         28:21:00  0:16:45     6/MM            6/M    
    6. Kevin Ravasio        28:21:00  0:16:45     7/MM            7/M    
    8. Robert Seltzer       29:05:00  0:17:11     8/MM            8/M    
    9. Taylor Hartstein     30:50:00  0:18:13     9/MM            9/M    
   10. Jade Mills           31:08:00  0:18:23     1/FF            1/F    
   11. Vincent Cappadora    31:13:00  0:18:26    10/MM           10/M    
   12. Emmanuel Odebunmi    31:43:00  0:18:44    11/MM           11/M    
   13. Greg Dunn            33:00:00  0:19:29    12/MM           12/M    
   14. Masahiro Nagasaki    34:03:00  0:20:06    13/MM           13/M    
   15. Kat Clewley          34:11:00  0:20:11     2/FF            2/F    
   16. Charles Hess         34:51:00  0:20:35    14/MM           14/M    
   17. Andrea Lopez         34:54:00  0:20:37     3/FF            3/F    
   18. James Lampman        35:02:00  0:20:41    15/MM           15/M    
   19. John Lavoie          35:38:00  0:21:03    16/MM           16/M    
   20. Jim Porter           36:15:00  0:21:24    17/MM           17/M    
   21. Shaina Short         16:16:00  0:14:28     4/FF            4/F    
   22. Ryan O'Dell          15:44:00  0:15:17    18/MM           18/M    
   23. Horacio Ruiz         16:48:00  0:16:19    19/MM           19/M    
   24. Thomas Joslin        16:51:00  0:16:22    20/MM           20/M    
   25. Joshua Goldstein     17:09:00  0:16:39    21/MM           21/M    
   26. Christine Reynolds   19:37:00  0:19:03     5/FF            5/F    
   27. Morimasa Igarashi    17:12:00  0:18:04    22/MM           22/M    
   28. James Blandford       8:52:00  0:10:28    23/MM           23/M    
   29. Alexander Bollfrass  10:34:00  0:12:29    24/MM           24/M    
   30. Bradford Lombardi    11:22:00  0:13:26    25/MM           25/M    
   31. Will Robens          11:24:00  0:13:28    26/MM           26/M    
   32. Dave Baird           11:34:00  0:13:40    27/MM           27/M    
   33. James Miner          12:51:00  0:15:11    28/MM           28/M    
   34. David Redline        12:54:00  0:15:14    29/MM           29/M    
   35. Jon Harrold          13:48:00  0:16:18    30/MM           30/M    
   36. Kun Li               13:56:00  0:16:27    31/MM           31/M    
   37. Michael Holt         13:58:00  0:16:30    32/MM           32/M    
   38. Nate Combs           14:23:00  0:16:59    33/MM           33/M    
   39. Laurie Reinhart      14:33:00  0:17:11     6/FF            6/F    
   40. Tammy Abbe           15:31:00  0:18:20     7/FF            7/F    
   41. Bob Bodkin           15:50:00  0:18:42    34/MM           34/M    
   42. Julie Goodale        16:25:00  0:19:23     8/FF            8/F    
   43. Leo Oconnor          17:22:00  0:20:31    35/MM           35/M    
   44. Mark Monachino       10:16:00  0:18:04    36/MM           36/M    
   45. Mike Hughson                              37/MM           37/M    



Top of Page








Women - Age Group Results       Men - Age Groups      Overall Finish Order
 
 
 
Women F
--------------------------------------------------------------
Place  Name                  Time      Pace    OvrAll   InSex
--------------------------------------------------------------
    1. Jade Mills            31:08:00   0:18:23     10     1/F
    2. Kat Clewley           34:11:00   0:20:11     15     2/F
    3. Andrea Lopez          34:54:00   0:20:37     17     3/F
    4. Shaina Short          16:16:00   0:14:28     21     4/F
    5. Christine Reynolds    19:37:00   0:19:03     26     5/F
    6. Laurie Reinhart       14:33:00   0:17:11     39     6/F
    7. Tammy Abbe            15:31:00   0:18:20     40     7/F
    8. Julie Goodale         16:25:00   0:19:23     42     8/F



Top of Page








Men - Age Group Results       Women - Age Groups       Overall Finish Order
 
 
 
Men M
-------------------------------------------------------------
Place  Name                  Time     Pace    OvrAll   InSex
-------------------------------------------------------------
    1. Denis Mikhaylov       19:56:00  0:11:46      1     1/M
    2. Sebastien Roulier     20:33:00  0:12:08      2     2/M
    3. Jack Ryon             25:38:00  0:15:08      3     3/M
    4. Steven Najjar         25:59:00  0:15:21      4     4/M
    5. Jason Brady           26:00:00  0:15:21      5     5/M
    6. Jeff Merritt          28:21:00  0:16:45      6     6/M
    7. Kevin Ravasio         28:21:00  0:16:45      6     7/M
    8. Robert Seltzer        29:05:00  0:17:11      8     8/M
    9. Taylor Hartstein      30:50:00  0:18:13      9     9/M
   10. Vincent Cappadora     31:13:00  0:18:26     11    10/M
   11. Emmanuel Odebunmi     31:43:00  0:18:44     12    11/M
   12. Greg Dunn             33:00:00  0:19:29     13    12/M
   13. Masahiro Nagasaki     34:03:00  0:20:06     14    13/M
   14. Charles Hess          34:51:00  0:20:35     16    14/M
   15. James Lampman         35:02:00  0:20:41     18    15/M
   16. John Lavoie           35:38:00  0:21:03     19    16/M
   17. Jim Porter            36:15:00  0:21:24     20    17/M
   18. Ryan O'Dell           15:44:00  0:15:17     22    18/M
   19. Horacio Ruiz          16:48:00  0:16:19     23    19/M
   20. Thomas Joslin         16:51:00  0:16:22     24    20/M
   21. Joshua Goldstein      17:09:00  0:16:39     25    21/M
   22. Morimasa Igarashi     17:12:00  0:18:04     27    22/M
   23. James Blandford       8:52:00  0:10:28     28    23/M
   24. Alexander Bollfrass   10:34:00  0:12:29     29    24/M
   25. Bradford Lombardi     11:22:00  0:13:26     30    25/M
   26. Will Robens           11:24:00  0:13:28     31    26/M
   27. Dave Baird            11:34:00  0:13:40     32    27/M
   28. James Miner           12:51:00  0:15:11     33    28/M
   29. David Redline         12:54:00  0:15:14     34    29/M
   30. Jon Harrold           13:48:00  0:16:18     35    30/M
   31. Kun Li                13:56:00  0:16:27     36    31/M
   32. Michael Holt          13:58:00  0:16:30     37    32/M
   33. Nate Combs            14:23:00  0:16:59     38    33/M
   34. Bob Bodkin            15:50:00  0:18:42     41    34/M
   35. Leo Oconnor           17:22:00  0:20:31     43    35/M
   36. Mark Monachino        10:16:00  0:18:04     44    36/M
   37. Mike Hughson                               45    37/M

Top of Page


Race Results At: BuffaloRunners.com